Shefi i Policisë së Parisit: Trajtimi i finales së Champions League ishte një dështim

schedule15:50 - 9 Qershor, 2022

schedule 15:50 - 9 Qershor, 2022

Shefi i policisë së Parisit, Didier Lallement, ka pranuar se trajtimi i finales së Champions League ishte një “dështim”.

Ngjarja u shoqërua me kaos rreth stadiumit, ku forcat e sigurisë përdorën edhe gaz lotsjellës.

Ngjarja, e cila përballoi Real Madridin kundër Liverpoolit më 28 maj, “ishte qartë një dështim”, sipas fjalëve të Lallement. Më pas ai u kërkoi falje tifozëve spanjollë dhe britanikë që kishin bërë udhëtimin drejt kryeqytetit francez për momentet e trazirave të ndodhura pak para fillimit të ndeshjes.

Ai shprehu keqardhjen që njerëzit ishin “shtyrë dhe sulmuar” dhe se imazhi i Francës ishte dëmtuar, megjithëse ai gjithashtu mbrojti disa nga praktikat më të diskutueshme, si përdorimi i gazit lotsjellës, gjatë një paraqitjeje në senat në të cilën ai dha shpjegime për incidentin.

Shefi i policisë shprehu keqardhjen që këto gazra preknin njerëzit “me mirëbesim, veçanërisht familjet”, por njëkohësisht siguroi se ishte e vetmja mënyrë për të ulur presionin në hyrjet e Stade de France.

Ai tha se dukej “mënyra e vetme” për të shtyrë turmën pa një akuzë të drejtpërdrejtë.

Lallement gjithashtu theksoi se puna e policisë parandaloi “një tragjedi” dhe fakti që në fund ndeshja mund të luhej pa lëndime të rënda personale në afërsi ishte një sukses.

Shefi i policisë mbështeti shifrat e Ministrisë së Brendshme dhe përsëriti se mund të kishte qenë midis 30,000 dhe 40,000 njerëz në zonë./ h.ll/abcnews.al