SHBA publikon fotot pas rrëzimit të balonës kineze, pritet të ekzaminohet nëse ishte pajisje spiunazhi

schedule19:00 - 7 Shkurt, 2023

schedule 19:00 - 7 Shkurt, 2023

Marina amerikane ka publikuar fotot e balonës “spiun” kinez që u qëllua në qiell të shtunën. Komanda e Forcave të Flotës Amerikane postoi disa foto në faqen e saj në Facebook, të balonës të shfryrë, të cilën po e tërhiqnin me varkë. Pajisja tani do të ekzaminohet për të parë nëse ishte vërtet pajisje spiunazhi.

Kina ka këmbëngulur vazhdimisht se balona ajrore është për përdorim civil dhe se ka hyrë në SHBA në mënyrë aksidentale për shkak të forcës madhore. Zbulimi i balonës shkaktoi një krizë diplomatike, me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, që anuloi menjëherë udhëtimin për në Kinë.

Balona duke u tërhequr në varkë

Balona duke u tërhequr në varkë

/abcnews.al