SHBA paralajmëron se pilula të rreme dhe të rrezikshme po shiten në Meksikë

schedule21:10 - 18 Mars, 2023

schedule 21:10 - 18 Mars, 2023

Departamenti Amerikan i Shtetit ka lëshuar një paralajmërim për turistët që udhëtojnë në Meksikë se pilula të rrezikshme dhe të falsifikuara shiten në barnatore që shpesh përmbajnë fentanil.

Alarmi i udhëtimit i postuar të premten thotë se amerikanët duhet të bëjnë kujdes kur blejnë ilaçe në Meksikë.

Farmacitë e vogla në zonat turistike dhe rajonet kufitare ndonjëherë shesin medikamente të reklamuara si OxyContin, Percocet, Xanax dhe të tjera pa recetë.

Departamenti i Shtetit paralajmëroi se pilula të tilla shpesh janë të falsifikuara dhe “mund të përmbajnë doza vdekjeprurëse të fentanilit”.

“Pilula të falsifikuara reklamohen lehtësisht në mediat sociale dhe mund të blihen në barnatore të vogla në Meksikë përgjatë kufirit dhe në zonat turistike,” tha ai.

Një studim i udhëhequr nga studiues në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos zbuloi se 68% e 40 farmacive meksikane të vizituara në katër qytete të Meksikës veriore shisnin Oxycodone, Xanax ose Adderall dhe se 27% e atyre farmacive shisnin pilula false.

UCLA tha se studimi, i publikuar në janar, zbuloi se “barnatore në qytetet turistike të Meksikës Veriore po shesin pilula të falsifikuara që përmbajnë fentanil, heroinë dhe metamfetaminë. Këto pilula u shiten kryesisht turistëve amerikanë dhe shpesh jepen si substanca si Oxycodone, Percocet dhe Adderall”.

“Këto pilula të falsifikuara përfaqësojnë një rrezik serioz mbidozimi për blerësit që mendojnë se po marrin një sasi të një ilaçi më të dobët,” tha Chelsea Shover, asistent profesor në rezidencën e mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë David Geffen në UCLA.

Dëshmitë anekdotike sugjerojnë se problemi ekziston në vendpushimet e plazhit si Playa del Carmen dhe Tulum, jo ​​vetëm në qytetet kufitare.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj një kërkese për koment nëse ndonjë amerikan kishte pësuar mbidozë ose kishte vdekur për shkak të shitjeve të drogës në Meksikë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit shkroi në përgjigje të kërkesës se “Departamenti i Shtetit i SHBA-së nuk ka prioritet më të lartë se siguria dhe mirëqenia e qytetarëve amerikanë jashtë shtetit. Ne e marrim seriozisht angazhimin tonë për t’u ofruar qytetarëve amerikanë informacion të qartë, në kohë dhe të besueshëm për çdo vend në botë, në mënyrë që ata të mund të marrin vendime të informuara për udhëtimet.” /abcnews.al