SHBA: 5.4 milionë dollarë asete të konfiskuara do të përdoren për rindërtimin e Ukrainës

schedule10:51 - 4 Shkurt, 2023

schedule 10:51 - 4 Shkurt, 2023

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland, ka autorizuar vendin që të fillojë përdorimin e parave të sekuestruara ruse për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës, sipas mediave amerikane.

Njoftimi i Garland erdhi gjatë një takimi me prokurorin e përgjithshëm ukrainas, Andriy Kostin, në Uashington, raportoi Agence France-Presse. Paratë vijnë nga pasuritë e konfiskuara nga oligarku rus Konstantin Malofeyev pas akuzës së tij në prill për evazion të dyshuar të sanksioneve, shtoi ai.

5.4 milion dollarë ( 4.5 milion £ ) asete të konfiskuara do të përdoren për rindërimin e Ukrainës.

Milioneri rus Malofeyev konsiderohet si një nga burimet kryesore të financimit për separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore.

Në prill, Thesari i SHBA futi në listën e zezë një rrjet prej rreth 40 individësh dhe subjektesh të udhëhequr nga Malofeyev, të cilat pretendonte se ishin përdorur për të lehtësuar shmangien e sanksioneve.

/abcnews.al