Serbët reagojnë pasi Kurti paralajmëroi padi për genocid

schedule17:05 - 3 Shkurt, 2020

schedule 17:05 - 3 Shkurt, 2020

I mandatuari për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se do të bëhet gati padi kundër Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për krimet e kryera në Kosovë.

Kjo deklatatë e tij ka nxitur reagime në Serbi.

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë për Veçernje Novosti se ”që nga ardhja e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë, më shumë se një mijë serbë janë vrarë dhe se askush nuk është mbajtur përgjegjës, dhe më shumë se 200,000 janë dëbuar”.