Sekuestrohen kartëmonedha me vlerë 120 mijë dollarë, përfshirë ato të përdorura në kampin nazist

schedule10:42 - 27 Janar, 2023

schedule 10:42 - 27 Janar, 2023

Një koleksion masiv monedhash dhe kartëmonedhash, duke përfshirë një sasi të vogël  që përdorej në kampet naziste, u sekuestrua nga një çift në Argjentinë, sipas mediave të huaja.

Konfiskimi u bë të mërkurën kur pronari i një automjeti dhe gruaja e tij u afruan për një inspektim rutinë pasi mbërritën me një traget nga Colonia, Uruguai, sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave.

Koleksioni, me vlerë rreth 120,000 dollarë, përmbante kartëmonedha ukrainase dhe gjermane që ishte monedha e zgjedhur në kampet naziste. Autoritetet në Argjentinë u informuan nga Interpoli, pasi burri ishte hetuar edhe disa muaj më parë nga agjentët doganorë në Argjentinë për importimin e një koleksioni monedhash.

Një agjent doganor dhe një qen nuhatës janë thirrur për të kontrolluar automjetin pasi çifti kanë rrëfyer se nuk importonin asnjë mall që duhej deklaruar në agjenci, raporton abcnews.al.

Pamjet e publikuara nga agjencia treguan qenin K9 duke nuhatur zonën e sediljes së pasagjerit. Agjentët doganorë inspektuan bagazhet e çiftit dhe zbuluan letra dhe monedha nga disa vende.

Më pas oficerët kontrolluan një gomë rezervë dhe gjetën një sasi më të madhe me kartëmonedha dhe monedha. Edhe pse çifti pretendoi se ata ishin pronarët e ligjshëm të koleksionit, depoja u konfiskua si pjesë e hetimit.

Një nga kartëmonedhat e kampit nazist lexonte: “Kjo kartëmonedhë është e vlefshme vetëm si mjet pagese për robërit e luftës dhe mund të shpenzohet dhe merret prej tyre vetëm brenda kampit të robërve të luftës ose në rastin e ditëve të punës në zyrat e blerjes të përcaktuara shprehimisht për këtë qëllim.’

Shënimi tregonte se ‘mund të këmbehej vetëm për kurs ligjor në zyrën përkatëse të menaxhimit të magazinës. Shkelësit, imitimet dhe falsifikimit do të penalizohen. Shefi i Komandës Supreme të Wehrmacht-it.’

/abcnews.al