Sekuestrohen 423 kg drogë në Itali: 16 të arrestuar, mes tyre edhe 3 shqiptarë

schedule12:49 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 12:49 - 1 Dhjetor, 2021

Në orët e para të mëngjesit të sotëm autoritetet në Itali kanë  realizuar një operacion anti-drogë. Operacioni, në përfundim të së cilit u sekuestruan 423 kg drogë, u zhvillua në Siçili, Kalabri dhe në provincat e Katanias, Raguzës Sirakuza dhe Kalabria dhe Malta.

Në pranga policia ka vënë 16 persona, nën akuzën e trafikut kombëtar të drogës mes tyre edhe shqiptarë.

Sipas raportimeve, nga hetimet u zbuluan veprimtari kriminale të ndërmarra nga subjekte nga Raguza, Shqipëria dhe Malta. Ata dyshohet të jenë përgjegjës për trafikim të kokainës, hashashit dhe marijuanës të blera nga Shqipëria, Pulia dhe Kalabria dhe të rishitur në Siçili, Lombardi dhe Maltë.

Paraburgim përpara gjyqit është caktuar për Alessandro Agostino; Giuseppe Agostino; Salvatore Agostino; Rosario Amico; Lucia Armenia; Antonio Bevilacqua; Rocco Bevilacqua; Antonio Salvatore Commisso; Fatjon Cuca; Emiljano Hoxhaji; Eriseld Hoxhaji; Zonja Hoxhaji; Roberto Melfi; Pietro Sessa; Gjon Spiteri. /abcnews.al/