Seks apo stërvitje në mëngjes? Përgjigja që do t’ju bëjë të lumtur

schedule21:08 - 30 Shtator, 2022

schedule 21:08 - 30 Shtator, 2022

Të gjithë thonë se kur zgjoheni është mirë të ushtroheni, por a është seksi në mëngjes më i mirë se të ushtroni në mëngjes? Normalisht, duhet t’ju themi, nëse jeni në një lidhje, të preferoni seksin dhe nëse jeni beqar, të bëni ushtrime në mëngjes, por ne thamë ta marrim seriozisht dhe do ta bëjmë.

Sipas Harvardit, me seks digjni rreth 5 kalori në minutë, si të bëni një shëtitje. Dallimi është se njëra është kënaqësi dhe tjetra është stërvitje. E kemi thënë edhe më parë se ushtrimet e mëngjesit mund t’ju rinojnë dhe nuk do të ndalemi së thëni, pasi ka vërtet shumë pozitive.

Megjithatë, është koha të mendoni seriozisht për fillimin e seksit në mëngjes, nëse nuk jeni nga ata njerëz që ngrihen lehtësisht nga shtrati, e lëre më për të ushtruar. Gjithashtu, sipas një studimi të vitit 2014 që ndoqi 20 çifte, të moshës 18 deri në 35 vjeç, të cilët bënin seks një herë në javë për një muaj dhe vrapuan në një rutine për 30 minuta, seksi përfundoi duke u bërë më mirë se gjimnastika.

Ja pse duhet të preferoni seksin në mëngjes dhe ushtrimet duhet të presin pasdite? Por mos e lini pas dore.

Pse të zgjidhni seksin në mëngjes?

Të bësh seks në mëngjes mund të ndryshojë ditën pasi ka shumë përfitime. Seksi rrit suksesin në punë dhe ju bën më produktivë, ndërsa, le të jemi të sinqertë ,ju zgjon. Plus, kur bëhet fjalë për punën tuaj, jo vetëm që ju bën më produktivë, por ju ndihmon të jeni më të përqendruar.

Çfarë tjetër ju jep seksi në mëngjes?

Do t’ju gëzojë dhe është një mënyrë e përsosur për të nisur ditën tuaj. Sipas një studimi të madh të vitit 2014 nga Universiteti i Cincinnati, seksi në mëngjes është një mënyrë natyrale për të lehtësuar stresin dhe efektet e tij janë të dukshme edhe pas 7 ditësh.

A mund të jetë fillimi i të hënave më i këndshëm nga sa e kishit menduar? Në të njëjtën kohë, seksi në mëngjes mund të rrisë nivelet e një antitrupi që ndihmon në luftimin e infeksioneve. Çfarë doni më shumë të “ndizni” partnerin tuaj në mëngjes? Së fundi, mos harroni se nëse seksi është i mirë, atëherë edhe ju do të jeni të mirë, më të lumtur dhe më të shëndetshëm.

Sigurisht, nëse partneri juaj nuk është aq i çmendur për seksin e mëngjesit, atëherë ajo me të cilën keni të bëni është edhe një tërheqje. Disa ditë në mbrëmje, disa në mëngjes, kështu që të dy të jeni të lumtur!

Nëse jeni ende në dilemë nëse duhet të zgjidhni seksin apo stërvitjen në mëngjes, zgjidhni atë që ju shpreh dhe ju kënaq më shumë. Në fund, le të fillojë dita juaj siç dëshironi!/abcnews.al