Samiti i Pragës, Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Duke ndihmuar Ukrainën, ju ndihmoni veten

schedule15:57 - 6 Tetor, 2022

schedule 15:57 - 6 Tetor, 2022

Presidenti ukrainas, Volodymy Zelensky mbajti një fjalim në samitin e Komunitetit Politik Europian që po zhvillohet në Pragë, duke u bërë thirrje lidërve europianë të ndihmojnë Ukrainëm.

“Duke na ndihmuar, ju ndihmoni veten. Lufta duhet të fitohet nga Ukraina, në mënyrë që Rusia “të mos pushtojë vendet e tjera”, tha Zelensky.

Ukraina, shtoi ai, ka nevojë për “garanci sigurie”.

Presidenti tha gjithashtu se Rusia po përdor dronët iranianë kundër Kievit dhe se Moska dëshiron të “ripërcaktojë” kufijtë e Europës dhe është thelbësisht “anti-europiane”.

Ndërkohë përpara fjalimit të presidentit ukrainas, Presidenti i Këshillit Europian postoi një mesazh në Twitter, duke falenderuar Zelenskyn për pjesëmarrjen.

“Faleminderit i dashur Zelensky që u bashkuat me ne në  Komunitetin e parë Politik Europian në Pragë. Europa është me ju dhe me popullin trim të Ukrainës“, tha Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel , në një postim në Twitter.

/abcnews.al