Samiti i BE-së/ Zelensky bën sërish thirrje për armë me rreze të gjatë veprimi

schedule16:11 - 23 Mars, 2023

schedule 16:11 - 23 Mars, 2023

Volodymyr Zelenksiy ka bërë sërish thirrje për më shumë armë me rreze të gjatë veprimi nga aleatët perëndimorë, teksa iu drejtua liderëve të BE-së në takimin në Bruksel.

Presidenti ukrainas po fliste në samitin e BE-së virtualisht, nga një tren në lëvizje në një vend të pazbuluar në Ukrainë, ku ai tregoi lajmet nga vija e frontit.

Të mërkurën Zelensky vizitoi vijën e frontit pranë qytetit të rrethuar të Bakhmut, ku takoi ushtarakun ukrainas dhe mbajti një moment heshtje për të rënët në luftë.

Rrëfimi i tij për skenat “shkatërruese” që ai kishte parë ishte emocional dhe pati një ndikim të madh tek 27 liderët dhe zyrtarët e lartë të BE-së në Bruksel teksa e dëgjonin atë.

Sipas një burimi të BE-së, ai paralajmëroi liderët europianë për pesë faktorë që mund të zgjasin luftën, duke përfshirë vonesat në dorëzimin e raketave me rreze të gjatë, mungesën e avionëve modernë dhe dobësitë në sanksionet perëndimore.

Udhëheqësit e BE-së po diskutojnë tani pushtimin rus, ku pritet të miratojnë një vendim për të furnizuar Ukrainën me një milion municione brenda dymbëdhjetë muajve të ardhshëm për të rimbushur stoqet e saj në pakësim.

/abcnews.al