Rusia pas sulmeve në Nord Stream? Hetimi suedez përforcon dyshimet: Sabotim i profilit të lartë

schedule14:08 - 6 Tetor, 2022

schedule 14:08 - 6 Tetor, 2022

Inspektimet e para të kësaj jave nga autoritetet suedeze në vendin e rrjedhjeve në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2 në Baltik forcojnë dyshimet për sabotim me shpërthime që shkaktuan dëme serioze, tha sot zyra e prokurorit.

“Ne jemi në gjendje të vërtetojmë se shpërthimet ndodhën pranë Nord Stream 1 dhe 2 brenda Zonës Ekonomike Ekskluzive Suedeze, të cilat shkaktuan dëme serioze në tubacionet e gazit natyror”, tha në një deklaratë prokurori special i ngarkuar me hetimin suedez.

“Inspektimet në vendngjarje përforcuan dyshimet për sabotim të profilit të lartë. Sekuestrimet janë bërë në vend dhe do të ekzaminohen”, shtoi ai.

Konfiskimet nga vendet e rrjedhjes po hetohen për të parë nëse dikush mund të konsiderohet i dyshuar dhe më pas të ndiqet penalisht, tha Shërbimi Suedez i Sigurisë.

Vihet re se rrjedhjet kanë ngritur shqetësimin se Rusia mund të organizojë sulme të fshehta në infrastrukturën jetike të energjisë me qëllim të rritjes së çmimeve në Bashkimin Evropian tashmë të stresuar përpara një dimri të vështirë.

Disa qeveri, duke përfshirë atë të Gjermanisë, i kanë etiketuar tashmë rrjedhjet veprime të qëllimshme dhe sabotim, me Finlandën që vuri në dukje javën e kaluar se vetëm një aktor shtetëror do të ishte i aftë për një gjë të tillë.

Kremlini mohon përgjegjësinë për shpërthimet e Nord Stream.

Intensiteti i rrjedhjeve në ZEE të Suedisë duket se po zvogëlohet, tha roja bregdetare e vendit të mërkurën, ndërsa flluskat në zonën detare pranë Danimarkës u ndalën gjithashtu gjatë fundjavës. /abcnews.al