Rusia: Nuk jemi përgjegjës për situatën në Nagorno-Karabakh

schedule14:55 - 25 Shtator, 2023

schedule 14:55 - 25 Shtator, 2023

Rusia tha se e konsideron Armeninë si aleaten e saj. Kremlini është në komunikim të vazhdueshëm me udhëheqësit e tij, por kundërshton përpjekjet e Jerevanit për të fajësuar Moskën për situatën në Nagorno-Karabakh.

Deklaratat në fjalë për Armeninë dhe Nagorno-Karabakh janë bërë nga përfaqësuesi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Rusia do të përpiqet për të garantuar respektimin e të drejtave të armenëve në Karabakh”, tha Dmitry Peskov.

/abcnews.al