Rusia: Kemi nisur sulmet me raketa në Ukrainë, përfshirë edhe Kievin

schedule11:58 - 29 Prill, 2022

schedule 11:58 - 29 Prill, 2022

Rusia ka konfirmuar se ka nisur sulme të shumta raketore në Ukrainë dje, duke përfshirë edhe zonën e Kievit.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se përdori raketa me precizion të lartë për të shkatërruar objektet e prodhimit të një fabrike raketash hapësinore në kryeqytet.

Ministria tha gjithashtu se sulmet ajrore goditën dhjetë “asete ushtarake” ukrainase dhe shkatërruan tre nënstacione të energjisë në të gjithë vendin.

Sakaq, nuk është përmendur që raketat kanë goditur një bllok banimi në kryeqytet, ku raportohet për një viktimë.

Sulmi e raketa ndodhi mbrëmë gjatë mesnatës në Kiev. Një prej sulmeve ndodhi pranë hotelit ku qëndron shefi i OKB-së Antonio Guterres. /abcnews.al