“Rusia i ofroi 10 mijë ushtarë Carles Puigdemont-it për ta kthyer Katalonjën në një Zvicër”

schedule18:28 - 28 Tetor, 2020

schedule 18:28 - 28 Tetor, 2020

Garda Civile në Spanjë po kryen një operacion policor në Katalonjë kundër strukturës së pavarësisë Tsunami Democràtic, një lëvizje e “përdorur” nga radikalët për të vijuar me tensionet në rrugë pas referendumit të 1 tetorit 2017.

Konkretisht, agjentët e Institutit të Armatosur të Policisë Gjyqësore Katalanase kanë bërë rreth njëzet arrestime, kryesisht të disa biznesmenëve, të cilët supozohet se kanë mbështetur financiarisht këtë lëvizje, shkruajnë mediat spanjolle, përcjell abcnews.al

Të arrestuarit në të ashtuquajturin operacioni Volhov raportohet se do të ishin pjesë e një komploti të organizuar në mënyrë të përsosur, sipas burimeve nga Garda Civile, dhe i lidhin këta biznesmenë me Junts per Catalunya dhe ERC.

Ndërkohë,po hetohet gjithashtu nëse fondet u transferuan në Belgjikë nga ky komplot biznesmenësh për “mirëmbajtjen” e ish-presidentit katalanas Carles Puigdemont.

Sipas të dhënave të hyrjes dhe regjistrimit të operacionit, të arrestuarit “mburreshin” në bisedat e tyre se Rusia i ofroi mbështetje Puigdemont, në mënyrë që ai të përparonte me dëshirën e tij për pavarësi.

Për më tepër, sipas asaj që thanë ata, Rusia vuri në dispozicion të tij deri në 10,000 ushtarë dhe pagoi borxhin katalanas.

Raportohet po ashtu se rusët ishin të të investonin mes 100 dhe 300 milion dollarë ose euro.

Ky grup rus, sipas gjykatësit në urdhra, donte ta kthente Katalonjën një vend si Zvicra. Përfundimi i gjykatësit është se në vjeshtën e vitit 2017 Rusia do t’i kishte ofruar ish-presidentit katalanas mbështetje me 10,000 ushtarë nëse ajo do të kishte deklaruar pavarësinë e vendit.

Po kështu, gjykatësi i çështjes, paralajmëron se i njëjti mjedis rus pretendohej se kishte për qëllim të merrte pjesë në një strategji dezinformimi dhe destabilizimi për të vepruar kundër Bashkimit Evropian me lajme të rreme për dobësinë e unionit dhe rrezikun e një kolapsi të mundshëm.

Gjykatësi e konsideron ndërhyrjen ruse si një masë strategjike gjeopolitike.

Ai konsideron po ashtu se strategjia e koordinuar e komunikimit që nisi gjatë referendumit dhe në të cilën morën pjesë Oriol Soler dhe Julian Assange rezultoi në kombinimin e instrumenteve të ndryshëm të mediave në rrjete të koordinuara me media ruse, të tilla si Sputnik dhe Russea Today, dhe media katalanase si publike ashtu dhe private. s.b/abcnews.al/