Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjen ushtarake një javore

schedule11:15 - 31 Janar, 2023

schedule 11:15 - 31 Janar, 2023

Rusia dhe aleati i saj, Bjellorusia kanë filluar një sesion trajnimi njëjavor për grupimin e tyre rajonal të forcave, tha sot në mëngjes ministria e mbrojtjes bjelloruse. Trajnimi është pjesë e përgatitjes për stërvitjet e përbashkëta që të dy vendet do të mbajnë në Rusi në muajin shtator, shtoi ministria.

Bjellorusia ende nuk është përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë, por trupat ruse kanë marrë pjesë në trajnime në vend për muaj të tërë. Ndërkohë, Moska dhe Minsk kanë krijuar një grupim të përbashkët të forcave.

Kjo është gjithashtu larg nga hera e parë që të dy vendet janë përgatitur për të kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake që nga shpërthimi i luftës më 24 shkurt 2022. Raketat dyshohet se janë gjuajtur në Ukrainë nga Bjellorusia shumë herë./abcnews.al