Rusia apel Azerbajxhanit dhe Armenisë: Konflikti të zgjidhet me diplomaci

schedule12:51 - 28 Shtator, 2020

schedule 12:51 - 28 Shtator, 2020

Luftimet që shpërthyen të dielën midis forcave ushtarake azere dhe armene mbi rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabakh vazhduan gjatë natës dhe deri të hënën në mëngjes.

Personeli ushtarak dhe vdekjet civile janë raportuar nga të dy palët.  Shumica e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Iranin dhe shtetet e BE, kanë bërë thirrje për t’i dhënë fund armiqësive dhe fillimin e bisedimeve.

Së fundmi, Rusia i ka bërë thirrje Azerbajxhanit dhe Armenisë të ndalojnë të gjithë aktivitetin ushtarak që mund të rrisë më tej tensionet mbi territorin e Nago-Karabakut duke deklaruar gjithashtu se luftimet ishin shqetësuese edhe për Moskën.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska po e ndiqte situatën me shumë vëmendje dhe se konflikti duhej zgjidhur përmes diplomacisë.

Autoritetet e Nagorni-Karabaut deklaruan të hënën se rreth 15 ushtarë vdiqën brenda natës, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 40. s.ba/abcnews.al