“Rruga Ukraina”, Kievi thirrje botës: Ndryshoni emrat tek adresat e ambasadave ruse

schedule15:50 - 28 Mars, 2022

schedule 15:50 - 28 Mars, 2022

Në përpjekje për të fituar “luftën e propagandës” me Rusinë, Ukraina u ka bërë thirrje miqve të saj që ta ndihmojnë.

Qeveria e Ukrainës u ka bërë thirrje shteteve që duan ta ndihmojnë, që rrugëve ku ndodhet ambasada ruse tua ndryshojnë emrin në “Rruga Ukraina”.

Në një postim në Twitter, Ministria e Punëve të Jashtme shkruan: Ukraina i bën thirrje botës që të ndryshojë adresën e ambasadave ruse dhe konsullatave dhe t’ua vendosë “Rruga Ukraina. “Në uebsajtin e fushatës https://uastreet.ëorld mund të gjeni linqe për peticione për riemërimin e rrugëve në ambasadat dhe konsullatat ruse në 53 qytete, në 34 shtete të botës.”

Kujtojmë se Shqipëria e ka tashmë një rrugë që mban emrin “Ukraina e Lirë”, dhe kjo rrugë ndodhet pikërisht në bllokun e ambasadave ruse, asaj të Kosovës dhe të Serbisë. /abcnews.al/