Rrjedhja e gazit në Baltik, Rusia do të thërrasë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit

schedule16:08 - 28 Shtator, 2022

schedule 16:08 - 28 Shtator, 2022

Moska po planifikon të thërrasë një mbledhje të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për dëmtimin e dy tubacioneve të gazit Nord Stream, thonë zyrtarët qeveritarë.

Rrjedhjet u vunë re në Detin Baltik dje, ndërsa sizmologët raportuan shpërthime në ujërat rreth tubacioneve midis Gjermanisë dhe Rusisë.

Shkaku i saktë i rrjedhjeve nuk dihet ende, por BE beson se është “një akt sabotimi”. /abcnews.al