Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Kinë

schedule08:19 - 7 Shtator, 2022

schedule 08:19 - 7 Shtator, 2022

Numri i të vdekurve që goditi provicën jugperëndimore të Kinës ka shkuar në 74 ndërsa 259 persona janë plagosur dhe 26 rezultojnë të zhdukur që nga mbrëmja e së martës.

Tërmeti, me magnitudë 6.6 ballë ishte më i forti që nga viti 2017 në Sichuan. Ai shkatërroi dhjetëra ndërtesa dhe infrastrukturë të rrjeteve të energjisë elektrike, ujit dhe telekomunikacionit.

Rreth 11,000 banorë u evakuuan nga shtëpitë e tyre në provincën Luding, epiqendra e tërmetit.

Pasgoditjet vazhdojnë – në orët e para të mëngjesit të së mërkurës u regjistrua një e re, me përmasa 3 gradë, me thellësi fokale 12 kilometra ndërsa sinoptikanët parashikojnë shira të dendur nga e mërkura deri të premten, të cilat do të komplikojnë operacionet e kërkim-shpëtimit.

/abcnews.al