Rritet çmimi i biletës së metrosë, dhjetëra të rinj protestojnë në New York

schedule13:02 - 4 Nëntor, 2019

schedule 13:02 - 4 Nëntor, 2019

Kundër çmimit të shtrenjtë të biletave të metrosë, në Nju Jork po protestohet njësoj si në Kili. Me dhjetëra të rinj kanë kaluar pa paguar biletën në një stacion metroje në Bruklin.

Një evasion masiv për të mos paguar 2.75 dollarë një biletë. Ajo që ka zemëruar njerëzit ishte dhe një video e publikuar ku një I ri u ndalua nga policia. Demokratja Okazio Kortez reagoi duke thënë se ky arrestim nuk e bën më të sigurtë qytetin.

Rebelimi u organizua nga një grup që me anë të një manifesti uron dekonolizimin e Nju Jork-ut. Ndër të tjera në manifest shkruhet se të rinjtë janë rebeluar në solidaritet me të gjithë popullin e shtypur duke përmendur këtu dhe protestat në vendet e tjera si në Kili, Liban dhe Ekuador./abcnews.al