Ronaldo humbet betejën me Lionel Messi

schedule12:05 - 30 Nëntor, 2021

schedule 12:05 - 30 Nëntor, 2021

Pavarësisht nëse ata e panë njësoj si ne apo jo, beteja historike mes Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit në skenën e ceremonisë së Topit të Artë na mbajti të argëtuar për gati 15 vjet.

Megjithatë, ndërsa të dy konkurrentët vijnë drejt fundit të karrierës së tyre, beteja duket se po zbehet.

Të hënën më 29 nëntor, Messi fitoi çmimin prestigjioz për herë të shtatë në karrierën e tij, me Ronaldon që përfundon në vendin e gjashtë. Sulmuesi i Manchester United u rëndua nga sezoni i dobët i Juventusit, si dhe nga paraqitjet jokonsistente të Portugalisë në Euro 2020. Që nga ajo periudhë, ai është transferuar në Angli, në një klub që aktualisht ndodhet në vendin e tetë në Premier League.

Ronaldo është 36 vjeç, megjithatë, që do të thotë se kulmi i tij është pas tij, pavarësisht nëse i pëlqen apo jo, megjithëse shifrat e tij ende flasin shumë, me 10 gola në 15 ndeshje për klubin e tij këtë sezon. Marrëdhënia mes Messit dhe Ronaldos ka qenë gjithmonë një marrëdhënie respekti. Të dy e kanë pranuar gjithmonë njëri-tjetrin dhe se si sfidojnë njëri-tjetrin.

Por ndërsa dyshja rriten, duket se Messi e ka kthyer peshoren në favor të tij, pasi ai tani ka dy Topa të Artë më shumë se rivali i tij. Fitorja e fundit e Ronaldos erdhi në vitin 2017, një vit para se Luka Modric të ndërhynte për të marrë një çmim pas fushatës së tij në Kupën e Botës me Kroacinë. Që atëherë, Messi ka fituar dy çmime të tjera, duke marrë rivalitetin dhe duke ikur me të./h.ll/abcnews.al