Romana Vlahutin në zyrën e Metës para dekretimit të kreut të SHISH

schedule14:17 - 1 Nëntor, 2017

schedule 14:17 - 1 Nëntor, 2017

Ambasadorja e delegacionit të BE në Tiranë, Romana Vlahutin ka shkuar sot në mesditë në Presidencë, ku ka zhvilluar një takim me kreun e shtetit Ilir Meta. Lajmi është konfirmuar nga burime tëPresidencës. Zyrtarisht nuk ështeë bërë i ditur qëllimi i takimit, apo çështjet e diskutuara mes presidentit Meta dhe ambasadores Vlahutin. Por kjo vizitë ndodh ndërsa kreu i shtetit nuk ka dekretuar ende emrin e kreut të ri të SHISH të propozuar nga kryeministri Rama, Helidon Bendo. Presidenti është shprehur se do të mendohet para se të hedhë firmën mbi këteë dekret. Ndërkaq sot Presidenca publikoi zyrtarisht dekretin e kreut të shtetit për lirimin e Visho Ajazi Likës nga detyra e kreut të SHISH, pas dorëheqjes së tij.