Roberto Martinez apo Xavi! Cili do të jetë trajneri i ri i Barcelonës?

schedule11:49 - 22 Shtator, 2021

schedule 11:49 - 22 Shtator, 2021

Barcelona vazhdon të punojë në kërkim se kush do të jetë pasardhësi i Ronald Koeman në stolin e Barçës nëse skuadra nuk përjeton një përmirësim të dukshëm menjëherë.

Në orët e fundit ka shumë trajnerë që janë dëgjuar, edhe pse e vërteta është se lista e përparësive është reduktuar në dy kandidatë: Robert Martínez dhe Xavi Hernandez. Kjo nuk do të thotë që njëri nga të dy do të jetë trajneri i ardhshëm i Barçës, por do të thotë që klubi i vlerëson ata mbi pjesën tjetër. Atëherë, logjikisht, negociatat do të duhej të realizoheshin. Nëse jo, atëherë do të merreshin parasysh alternativat, marrë nga Diaro Sport.

Deri më sot, Robert Martinez është edhe më i preferuar se Xavi Hernandez. Trajneri belg i pëlqen shumë presidenti i Barçës.

Robert Martinez ka mbështetësin maksimale të Laporta, edhe pse një pjesë e madhe e bordit të drejtorëve është më skeptik ndaj trajnerit belg dhe do ta shihte me sy më të mirë bastin për Xavi Hernandez.

Kështu, Barça e kupton se treni për Robert Martinez është tani ose kurrë. Klubi dëshiron njëherë e përgjithmonë një projekt solid në stol, kështu që ai beson se pasardhësi i Koeman, do të ketë një kohë të gjatë si trajner i Barçës. Me fjalë të tjera, nëse Roberti nuk do të pranonte tani, ai mund të mos kishte një mundësi të tillë përsëri në një periudhë afatmesme. /abcnews.al//