Rikthehen reshjet e shiut, parashikimi i motit për sot

schedule07:15 - 23 Tetor, 2021

schedule 07:15 - 23 Tetor, 2021

Sipas MeteoAlb: Deri pasdite parashikohet që  vendi ynë të jetë më alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta, të cilat herë pas here do të gjenerojnë reshje të pakta shiu. Ndërsa në orët e vona te mbremjes pritet që vranësirat të shtohen duke sjelle shira me intensitet te ulet dhe mesatar në zona të izoluara.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, POR ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 7°C deri në 23°C.

Era do të fryjë lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 – 40 km/h nga drejtimi Jugor duke sjell në det dallgëzim 3 – 4 ballë.

Kosova

Pjesa e parë e ditës do të dominohet nga kthjellimet dhe kalimet e shpeshta të vranësirave, KU më të dukshme do të jenë në zonat Veriore dhe Perëndimore. POR pritet që në pjesën e dytë të ditës vranësirat të jenë më të shtohen në territorin e kosovës duke sjell dhe momente afatshkurtra me reshje shiu.

Maqedonia e Veriut

Republika e MV do të VIJOJ të jetë në dominimin e moti të qëndrueshëm, KU gjatë paradites do të ketë kthjellime dhe kalime të pakta vranësirah. POR pasditja dhe mbrëmja i shtojnë gradualisht vranësirat, të cilat më të theksuara do të jenë në Jugperëndim të territorit.

Rajoni dhe Europa

Brigjet e Egjeut dhe Euopa Qëndrore do të dominohen nga kthjellimet dhe vranësirat e pakta. Gjithashtu ne kushte të qëndrueshme atmosferike paraqiten Ishujt Britanike dhe vendet Nordike. Ndërsa Europa Lindore dhe pjesa më e madhe e rajonit të Ballkanit do të jenë me vranësira të dendura, të cilat do të sjellin reshje shiu.