Republikanët e “tërbuar kërkojnë” llogari nga FBI-ja pas kontrollit të rezidencës së Trump, paralajmërojnë hetim

schedule08:50 - 10 Gusht, 2022

schedule 08:50 - 10 Gusht, 2022

Aleatët e “tërbuar” të ish-presidentit Donald Trump po kërkojnë një shpjegim për bastisjen e FBI-së në shtëpinë e tij në Florida, Mar-a-Lago.

FBI dhe Departamenti i Drejtësisë ende nuk kanë komentuar mbi kërkimin, të cilin Trump e zbuloi të hënën në mbrëmje.

Raportohet se kërkimi është i lidhur me një hetim për trajtimin e materialeve të klasifikuara dhe të ndjeshme nga ana e Trump.

Kjo ishte hera e parë që shtëpia e një ish-presidenti amerikan kontrollohej nga forcat e rendit.

Raportet sugjerojnë se aktiviteti i FBI-së është i lidhur me një hetim nëse zoti Trump, hoqi të dhënat e klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë dhe i çoi në Mar-a-Lago.

Kërkimi u miratua në nivelet më të larta të Departamentit të Drejtësisë (DoJ), tha një zyrtar amerikan i paidentifikuar për CBS News, partneri amerikan i BBC-së.

Republikanët e kanë përshkruar hetimin si të motivuar politikisht.

Ish-zëvendëspresidenti i zotit Trump, Mike Pence, i cili është distancuar në mënyrë delikate mes spekulimeve se të dy mund të nisin garat në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, i bëri thirrje Prokurorit të Përgjithshëm të japë “një llogari të plotë” se pse u krye urdhri i kontrollit, raporton abcnews.al.

“Asnjë ish-President i Shteteve të Bashkuara nuk ka qenë subjekt i një bastisjeje të rezidencës së tyre personale në historinë amerikane”, shkroi ai në Twitter.

Aleatët e Trump në Kongres, ndërkohë, u zotuan të nisin një hetim nëse rifitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit në zgjedhjet afatmesme të nëntorit, kur do të vendoset balanca e pushtetit në Uashington.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre u tha gazetarëve të martën se presidenti Joe Biden nuk ishte njoftuar paraprakisht nga FBI për bastisjen dhe se ai “mësoi për këtë nga raportet publike”.

“Presidenti nuk ishte informuar dhe nuk ishte në dijeni për këtë. Askujt në Shtëpinë e Bardhë nuk iu dha një paralajmërim,” tha ajo.

Ajo u tha gazetarëve se zoti Biden kishte bërë përpjekje të mëdha për të ruajtur pavarësinë e departamentit të drejtësisë, duke shtuar: “Presidenti Biden beson në sundimin e ligjit”.

Bastisja u njoftua për herë të parë të hënën në mbrëmje në një deklaratë nga ish-presidenti, i cili ishte në Kullën Trump në New York City.

Lindsey Halligan, një avokate e zotit Trump, tha se ajo kishte marrë një telefonatë rreth orës 10:00 me orën lokale (14:00 GMT) se FBI kishte një urdhër kërkimi për Mar-a-Lago dhe se ajo duhet të vinte në pronë.

Ajo tha se pa 30 deri në 40 agjentë të FBI-së me doreza, disa me kostume dhe të tjerë të veshur rastësisht, dhe rreth 10 deri në 15 automjete të FBI-së, duke përfshirë një kamion me qira.

Zonja Halligan tha për CBS se ajo dhe një avokat tjetër i zotit Trump u ndaluan të hynin në kompleks dhe se kontrolli ishte i ndarë në tre seksione: një dhomë gjumi, zyrë dhe një zonë magazinimi.

“Të tepërta,” tha ajo.

“Nëse kishin nevojë për dokumente, mund të kishin kërkuar”.

Agjentët e Shërbimit Sekret që mbronin zotin Trump u njoftuan pak para se të dorëzohej urdhër-kërkimi, tha një zyrtar i paidentifikuar i zbatimit të ligjit për CBS, raporton abcnews.al.

Në një email për mbledhjen e fondeve drejtuar mbështetësve të martën, Trump, i cili aktualisht ndodhet në klubin e tij të golfit në Bedminster, New Jersey, tha se ai dhe republikanët e tjerë ishin në shënjestër për shkak të ndikimit të tij politik dhe “dominimit tim në të gjitha sondazhet”.

“Ata po përpiqen të ndalojnë Partinë Republikane dhe mua edhe një herë,” tha ai, duke shtuar: “Paligjshmëria, persekutimi politik dhe gjuetia e shtrigave duhet të ekspozohen dhe të ndalen”.

Udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell lëshoi ​​një deklaratë të martën duke thënë se departamenti i drejtësisë “duhet t’i ketë dhënë tashmë përgjigje popullit amerikan dhe duhet ta bëjë këtë menjëherë”.

Ndërsa shumë demokratë e mirëpritën bastisjen, disa i kërkuan DD të jepte më shumë informacion. Disa shprehën shqetësime se mund të rrisë mbështetjen për ish-presidentin.

“Kjo mund të jetë shumë e dobishme për të pasi shumë njerëz mblidhen rreth tij gjatë kësaj kohe,” tha për BBC Dave Aronberg, avokati i shtetit për Palm Beach, ku ndodhet Mar-a-Lago.

Betejat e tjera ligjore të Trump:

  • Një komitet i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve po heton veprimet e tij rreth trazirave të Kapitolit të SHBA më 6 janar 2021, kur mbështetësit e tij u rebeluan në Kongres në Uashington DC ndërsa ligjvënësit u mblodhën për të vërtetuar fitoren zgjedhore të zotit Biden
  • Departamenti i drejtësisë po shqyrton sfidën e tij ndaj rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020
  • Një prokuror në kontenë Fulton, Georgia, po heton nëse zoti Trump dhe bashkëpunëtorët e tij u përpoqën të ndërhynin në rezultatet e atij shteti nga zgjedhjet.
  • Një gjykatë federale e apelit vendosi të martën se ligjvënësit mund të kenë akses në të dhënat tatimore të Trumpit të fshehura prej kohësh, duke konfirmuar vendimin e një gjykate më të ulët.
  • Këtë javë, ai do të detyrohet të përballet me pyetjen nga prokurori i përgjithshëm i shtetit të Nju Jorkut, i cili po heton nëse ai ka fryrë me mashtrim vlerën e aseteve të tij./Abcnews.al/