RENDITJA/ Njihuni me ligat më të mira të futbollit në botë

schedule21:23 - 29 Mars, 2023

schedule 21:23 - 29 Mars, 2023

Cilat janë ligat më të mira të futbollit në botë?

Në vitet e fundit, disa liga, veçanërisht në Evropë, kanë grumbulluar shumë audiencë dhe vëmendje nga tifozët dhe mediat.

Renditja jonë e ligave më të mira të futbollit në botë bazohet në pikëpamjet/popullaritetin televiziv, praninë e lojtarëve kryesorë, zhurmën e mediave sociale të krijuara nga ndeshjet e ligës dhe suksesin e klubeve nga këto liga në turne të ndryshëm.

ABC News iu rendit ligat mira të futbollit në botë:

10. Soccer Soccer League (MLS)

Futboll i Ligës së Madhe - Logo

E themeluar në vitin 1993, Major League Soccer është liga kombëtare e futbollit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Që nga sezoni i parë i MLS në 1996, numri i shikuesve është rritur në rreth 2 milion shikues që shikojnë një lojë të vetme. Në media, MLS ka marrë vëmendje të vazhdueshme.

Kjo mund t’i atribuohet ardhjes së yjeve më të mirë evropianë në kampionat.

9. Primeira Liga Portugali

Primeira Liga - Logo

Lidhja Kombëtare e Futbollit e Portugalisë, është shtëpia e asaj që quhet (Tre të Mëdhenjtë), tre klubet më të fuqishme të futbollit në Portugali.

Këto klube, Porto, Benfica dhe Sporting CP, janë pretendentët kryesorë për turne të ndryshëm kontinentale, të tilla si UEFA Champions League dhe Europa League.

Primeira Liga është shtëpia e talenteve në Evropë. Disa nga lojtarët më të mirë në botë filluan karrierën e tyre në Portugali, si Cristiano Ronaldo apo Bernardo Silva.

Primeira Liga ka qenë gjithashtu pika fillestare për trajnerët më të mirë të futbollit, të tilla si Jose Mourinho dhe Marco Silva.

8. Hollandë Eredivisie

Eredivisie - Logo

Shtëpia e një prej fuqive të futbollit evropian, Eredivisie është liga kryesore e futbollit e Hollandës.

E themeluar në 1963, ajo është rritur në një nga ligat më të njohura në Evropë.

Lidhja e futbollit ka prodhuar disa nga lojtarët më të mirë evropianë, të tillë si Matthijs De Light, Frenkie De Jong dhe Virgil Van Dijk.

7. Superliga e Argjentinës

Superliga Argjentinë - Logo

Në Amerikën e Jugut, titulli i kampionatit më të mirë të futbollit është subjekt i një debati midis ligës kombëtare të futbollit argjentinas dhe ligës braziliane të futbollit.

Liga mburret me disa nga lojtarët më të aftë në ligat lokale të Amerikës së Jugut.

Në turneun futbollistik të klubeve kontinentale të Amerikës së Jugut, Copa Libertadores, kampionati mburret me kampionët aktual, si dhe fituesit më të suksesshëm në historinë e turnetut

Aty kanë dalë disa nga lojtarët më të mirë në botë, të tillë si Lionel Messi, Carlos Tevez dhe Sergio Aguero.

6. Brasileirao

Brasileirao - Logo

Divizioni i lartë i futbollit kombëtar brazilian mburret me talentë dinamikë të futbollit.

Brasileirao, një nga pretendentët kryesorë për titullin e ligës më të mirë të futbollit në Amerikën e Jugut, karakterizohet nga një konkurrencë e fortë midis klubeve të ndryshme. Liga është më e shikuara.

Brasileirao ka më shumë fitore në Kupën e Botës për Klube dhe në Copa Libertadores.

Liga ka prodhuar lojtarë si Neymar Jr., Alison Becker dhe Roberto Firmino.

5. Ligue 1

Liga 1 - Logoja

Liga kombëtare franceze, e cila ka ekzistuar që nga viti 1932, ka parë disa klube të bëhen dominuese në disa raste.

Deri në 1,6 milion njerëz shikojnë një ndeshje të vetme në Ligue 1 me klube të mëdha si PSG.

Aty luajnë yje si Messi, Mbappe dhe Neymar.

4. Seria A

Seria A - Logo

Që kur futbollisti i madh Cristiano Ronaldo u bashkua me Juventusin në vitin 2018, Serie A marri vëmendje të shtuar të mediave. Në ndeshjen e tij debutuese për Juventusin, rreth 2,3 milion njerëz u bënë gati për të parë portugezin.

Aty luajnë lojtarë si Paulo Dybala, Di Maria, Lukaku dhe Ibrahimovic.

3. Bundesliga

Bundesliga - Logo

Bundesliga, liga kombëtare e futbollit e Gjermanisë, është padyshim një nga më të vështirat në Evropë.

Bundesliga, e themeluar në 1962, ka 56 klube që luajnë në kampionat. Ka frekuentimin më të mesëm të ligës në botë.

Klubet e tij gjithashtu bëjnë shumë mirë në turnet kontinentale.

Bundesliga është shtëpia e talenteve kryesorë të futbollit si Manuel Neuer, Mane, apo Gnabry.

2. La Liga

La Liga - Logo

La Liga pa mbi 76 milion shikues që shikuan ndeshjet e saj gjatë sezonit 2018/19. La Liga përmban disa nga ndeshjet më të pritura të futbollit në botë, si El Clasico.

La Liga, e cila u themelua në vitin 1929, ka 20 ekipe, dhe në turnet kontinentale dhe ndërkombëtare është një nga më të suksesshmet.

Klubet e La Ligas kanë fituar 19 herë Ligën e Kampionëve dhe shtatë herë Kupën e Botës për Klube.

1. Premier League

Premier League angleze - Logo. EPL është sot liga më e popullarizuar dhe më e mirë e futbollit në botë.

Premier League angleze është deri tani liga më e madhe, më e fuqishme dhe më e mirë e futbollit në botë sot. Ndeshjet e tij transmetohen në 212 vende dhe arrijnë rreth 4,7 miliardë njerëz.

Premier League, u themelua në 1992, ndërsa aty luajnë lojtarët si Haaland, Mohamed Salah, dhe Harry Kane. /G.D abcnews.al/