Renditja e FIFA-s: Kosova hap gjigant, Shqipëria humb një vend

schedule13:46 - 24 Tetor, 2019

schedule 13:46 - 24 Tetor, 2019

FIFA ka publikuar renditjen e muajit tetor dhe Shqipëria ka humbur një vend. Disfata me Turqinë dhe fitorja me Moldavinë na kanë sjellë këtë rezultat dhe kuqezinjtë e drejtuar nga Edoardo Reja tanimë pozicionohen ne vendin e 65-të. Turqia (32) ka bërë hapa përpara, duke u ngjitur me katër vende pas triumfit me ne dhe barazimit me Francën.

Kosova është një nga përfaqësueset që ka bërë ngjitjen më të madhe. Fitoret me Çekinë dhe Malin e Zi u ka dhënë pikë të rëndësishme dardanëve, që janë përmirësuar me pesë vende dhe tani renditen të 114-t.

KREU I RENDITJES – Asnjë ndryshim në katër vendet e para të renditjes së FIFA-s për muajin tetor. Belgjika ruan vendin e parë dhe ndiqet nga Franca e Brazili, kurse në pozicion e katërt është Anglia. Në dhjetëshen e parë ka disa lëvizje.

Uruguai, Kroacia dhe Argjentina kanë ngjitur nga vjen, duke zhvendosur me një pozicion më poshtë respektivisht Portugalinë, Spanjën dhe Kolumbinë. Italia (15) dhe Gjermani (16) kanë mbetur në vendnumëro, ndërkohë që Meksika dhe Holanda kanë ngjitur nga një vend. Tani ato renditen në vendin e 11-të dhe të 12-të. /abcnews.al

Renditja e FIFA-s, 10 vendet e para