Rektori Koni reagon për akuzat e Ramës

schedule15:09 - 4 Prill, 2019

schedule 15:09 - 4 Prill, 2019

Rektori i Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama në adresë të tij.

Përmes një letre të hapur drejtuar stafit akademik, studentëve dhe opinionit publik sulmet dhe akuzat e vazhdueshme ndaj tij, Koni i konsideron tendencioze dhe te paprecedenta.

Rektori i Universitetit të Tiranës thotë se të gjithë fakulteteve u ka kërkuar të përcjellin listën e personave që kanë mbrojtur disertacionin dhe kane fituar grada ose tituj shkencor të barazvlefshëm me to, por përveç dekanit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës asnjë tjetër nga Fakultetet e Universitetit të Tiranës nuk ja ka përcjellë informacionin e kërkuar.

Rektori i Universitetit të Tiranës thotë gjithashtu se në vitet e tij në këtë detyrë ka kërkuar disa herë takim me kryeministrin Rama për ta sqaruar për situatën në universitetet, por në të gjitha rastet nuk ka patur mundësi dhe kohë./abcnews.al