Reali piketon zëvendësuesin e Benzema, “Los Blancos” të gatshëm të ofrojnë 60 milionë euro si fillim

schedule13:20 - 22 Janar, 2023

schedule 13:20 - 22 Janar, 2023

Real Madrid thuhet se është i gatshëm të paraqesë një ofertë prej 60 milionë euro për sulmuesin e Napolit dhe objektivin e vjetër të Manchester United, Victor Osimhen.

Osimhen, 24 vjeç, është shfaqur si një nga sulmuesit më vdekjeprurës në Serie A gjatë dy sezoneve të fundit që kur iu bashkua Napolit nga Lille në një marrëveshje me vlerë deri në 80 milionë euro në vitin 2020. Për shkak të paraqitjeve të tij mahnitëse para portës, ai fitoi çmimin e lojtarit më të mirë të ri në Serie A sezonin e kaluar.

Një sulmues i bekuar me ritëm dhe finalizim, Osimhen ka qenë në formë të klasit botëror që nga fillimi i sezonit 2022-23. Duke ndihmuar skuadrën e Luciano Spallettit të ulet në krye të renditjes së Serie A, ai ka shënuar 13 gola dhe ka kontribuar me tre asistime në 15 paraqitje në ligë deri më tani.

Sipas Don Balon, presidenti i Real Madridit , Florentino Perez është i përgatitur të paraqesë një ofertë fillestare prej 60 milionë euro për të nënshkruar me Osimhen në merkaton e verës. Megjithatë, Napoli besohet se do të përballojë për të paktën 80 milionë euro pasi nigeriani konsiderohet vendimtar për projektin e tyre.

Real Madrid e ka identifikuar Osimhen si pasardhësin ideal për Karim Benzema , kontrata e të cilit do të përfundojë këtë verë. Për më tepër, fituesi i Topit të Artë të vitit 2022 ka pësuar një rënie në nivelin e tij këtë sezon.

Edhe pse Benzema ka regjistruar 11 gola dhe një asistim në 17 ndeshje në të gjitha garat këtë sezon, drejtuesit kryesorë të “Los Blancos” janë të bindur se ai është në fazat e fundit të qëndrimit të tij të shquar 13-vjeçar.

Osimhen, marrëveshja aktuale e të cilit skadon në qershor 2025, ka shënuar 42 gola dhe ka dhënë 13 asistime në 81 paraqitje për skuadrën e Serie A.

Përveç Real Madridit, Manchester United është gjithashtu i prirur për të lidhur ish-lojtarin e Wolsburgut në radhët e tyre, sipas “Manchester Evening News”./ h.ll/abcnews.al