Real Madridi është i përgatitur për një përjashtim eventual nga Champions League

schedule22:21 - 20 Shtator, 2022

schedule 22:21 - 20 Shtator, 2022

Real Madridi është i vetëdijshëm se është në sy të UEFA-s për të qenë, së bashku me Barcelona dhe Juventus, një nga promotorët e Superligës Evropiane.

Florentino Perez, është shumë i vetëdijshëm se dënimi i Gjykatës së Drejtësisë së BE-së (CJEU) në procesin që përballet me promotorët e Superligës dhe organin më të lartë evropian të futbollit mund t’i japë dorë të lirë dëbimit të klubeve të padrejta nga garat evropiane.

Në pritje të këtij skenari, Real Madridi ka bërë një përpjekje ekonomike që i ka lejuar të ketë një rezervë të konsiderueshme kapitali për të ardhmen. Sipas ‘Vozpópuli’, klubi ka 780 milionë euro. Me fjalë të tjera, klubi ka mbrojtur veten në rast se humbet gjyqin që u mbajt korrikun e kaluar në Luksemburg, shkruan abcnews.al.

Dënimi i Gjykatës së Drejtësisë së BE-së do të bëhet i ditur në fillim të vitit 2023, ndonëse në dhjetor do të bëhet i ditur opinioni, i cili nuk është detyrues, i këshilltarit të përgjithshëm të saj. Mendimi i GJED-së mund të jetë dakord me cilëndo nga palët, kështu që klubi madrilen supozon se mund të përballet me një ndalim tre-vjeçar pa pjesëmarrje në Champions League.

Për këtë arsye, Real Madridi ka shtrënguar rripin dhe ka arritur të grumbullojë mjaftueshëm kapital për të përballuar një sezon të tërë me nivelin aktual të shpenzimeve, por me pothuajse asnjë të ardhur. Drejtuesit e Los Blancos janë të sigurt se me 780 milionë eurot e ‘kursura’ mund të durojnë deri në tre sezone pa luajtur në Champions League. G.D. /abcnews.al/