Rama thirrje emigrantëve që kanë shtëpi në fshat: Investoni kursimet tuaja, do fitoni më shumë se jashtë shtetit

schedule14:10 - 4 Mars, 2021

schedule 14:10 - 4 Mars, 2021

Kryeministri Edi Rama ka një thirrje për emigrantët që kanë një shtëpi të vjetër në zonat rurale. Gjatë një bashkëbisedimi me pronarët të bujtinave në zonën e Lezhës, Rama tha se nëse emigrantët vijnë dhe investojnë kursimet e tyre në këto shtëpi do të fitojnë më shumë se në emigracion.

“Çdo emigrant që ka një shtëpi në zona rurale, nëse investojnë kursimet e tyre tek ky aset do fitojnë më shumë se sa paga nga puna si të punësuar në çfarëdo pune atje.

Nuk po flas për shkencëtarët në institute që merr 15 mijë paund. Jam i bindur që ai ankohet për sistemin fiskal mbi bazën e atyre që deklaron dhe jo mbi bazën e atyre që fiton”, tha Rama.

Në lidhje me problemin e furnizimit me energjinë elektrike Rama u shpreh se në këto zona janë të painvestuara që në kohën e elektrifikimit.

“Janë linje të painvestuara që në kohën e elektrifikimit. Ne po vazhdojmë të investojmë., Unë do e mbaj fjalën por duhet vetëm durim. Nuk bëhen dot të gjitha përnjëherë. Do thoni ju, përnjëherë janë 8 vite. Jo nuk janë përnjëherë, por ky mandat i dytë ka qenë i prerë me thikë. Po investohet dhe do vazhdojë të investohet por do kohën e vet”, tha Rama./mv.abcnews.al