Rama kundër Vuçiç: Si mund të mohosh krimet e luftës të dokumentuara më së miri?!

schedule22:58 - 7 Dhjetor, 2019

schedule 22:58 - 7 Dhjetor, 2019

Kryeministri Rama, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka reaguar në lidhje me polemikat e ditës së sotme për masakrën e Reçakut mes liderëve kosovarë dhe Vuçiç. Rama duke u drejtuar liderëve të Kosovës, shkruan se duhet të ndalohet, të denoncohet, për luftën që bëri regjimi i vjetër në Beograd, dhe se duhet ndërtuar paqe për të gjithë rajonin.

Miq atje! Ndaloni të denonconi për një luftë të ndyrë që bëri një regjim i vjetër i përgjakshëm në Beograd! Leviz! “Lërini të vdekurit të varrosin të vdekurit” dhe le të bëjmë atë që supozojmë të gjithë: Ndërtoni paqe dhe prosperitet për të gjithë fëmijët tanë dhe filloni ta bëni rajonin tonë një model roli!”, shkruan Rama.

Më tej kryeministri Rama i është drejtuar presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, se si ai mundet të mohojë këtë krim lufte, të dokumentuar më së miri, dhe se fantazmat e të kaluarës, do të vazhdojnë të minojnë rrugën e Serbisë drejt të ardhmes.

“Si mundet që dikush të mohojë sot një krim lufte të dokumentuar mirë! Pse është kaq e vështirë për të kuptuar që aq sa Serbia do të jetojë në mohimin e realitetit të qartë kristal të Kosovës, fantazmat e së kaluarës do të vazhdojnë të minojnë rrugën e Serbisë drejt të ardhmen!”, shkruan Kryeministri./abcnews.al