Rama: 13 vatra zjarri në të gjithë vendin, në Fushë Arrëz rrezikohen banesat

schedule19:02 - 4 Gusht, 2021

schedule 19:02 - 4 Gusht, 2021

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një bilanc nga situata aktuale e zjarreve në Shqipëri duke theksuar se në të gjithë vendin janë 13 vatra zjarri aktive.

Përkatësisht zjarret paraqiten me rrezik për zonën e banuar në Fushë-Arrëz, ku kreu i qeverisë thekson se është dërguar një helikopter për mbështetje nga ajri.

Aktualisht vatra zjarri vijon të ketë edhe në Gadishullin e Karaburunit, Shkodër, Lunxhëri, Tepelenë, Durrës, Mallakastër dhe Elbasan ku nuk paraqiten rrezik për banesat.

Përveç Fushë-Arrëzit, ndërhyrja për shuarjen e flakëve nga ajri po vijon edhe në kodrën e pishave në fshatin “Arshi Lengo”.

Statusi i plotë i kryeministrit Edi Rama

Aktualisht ka 13 vatra zjarri në të gjithë vendin përkatësisht në;

 1. Gadishullin e Karaburunit. Pa rrezik banesash.
 2. Shkodër, në fshatin Cukal. Pa rrezik banesash.
 3. Në Fushë-Arrëz e cila paraqet rrezikshmeri për kalimin në zona të banuara, është dërguar edhe një mjet helikopter për mbeshtetje nga ajri.
 4. Gjirokastër, vijon zjarri vatrave në luginën e Lunxhërisë. Nuk ka rrezik për banesat. Po punojnë forcat e FA dhe të tjera nga toka.
 5. Vatra e zjarrit në kodrën e pishave në fshatin “Arshi Lengo”, po punojnë të gjitha forcat operacionale dhe një mjet helikopter.
 6. Në bashkinë Tepelene. Pa rrezik banesash.
 7. Pyllin e fshatit Shetaj. Pa rrezik banesash.
 8. Ne bashkine Durrës, fshati Manskuri. Pa rrezik banesash.
 9. Dibër, fshati Lukan. Pa rrezik banesash.
 10. Në bashkinë Mallakastër. Pa rrezik banesash.
 11. Elbasan. Fshati Shelcan. Pa rrezik banesash.

m.v/abcnews.al