Raketa hipersonike e Koresë së Veriut mund të ndryshojë ekuilibrat ushtarakë në Azinë Lindore

schedule10:57 - 29 Shtator, 2021

schedule 10:57 - 29 Shtator, 2021

Nga Bred Lendon, CNN

Raketa hipersonike që Koreja e Veriut pretendon se ka testuar të martën besohet të jetë një nga armët më të shpejta në botë dhe mund të pajiset gjithashtu edhe me një kokë bërthamore, sipas ekspertëve.

Ndërsa ende nuk ka shumë informacione rreth raketës hipersonike Hwasong-8 të Koresë së Veriut, raketat hipersonike teorikisht janë 20 herë më shpejta se shpejtësia e zërit, duke i bërë ato pothuajse të pamundura për t’u rrëzuar.


Nëse Koreja e Veriut mund të prodhojë me sukses një armë hipersonike, analistët thonë se kjo madje mund të ndryshojë ekuacionin ushtarak në rajon.

“Nëse është e vërtetë, kjo do të thotë se sistemet aktuale të mbrojtjes nga raketat e Koresë së Jugut dhe Japonisë nuk janë aq të fuqishme, tha Lionel Fatton, një profesor  në Universitetin Webster në Zvicër dhe studiues në Universitetin Meiji në Japoni.

Ato sisteme janë të prodhuara për mbrojtje kundër raketave balistike. Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane (KCNA) e Pyongyang tha se zhvillimi i kësaj arme “strategjike” ishte një nga pesë “detyrat  kryesore të planit pesëvjeçar” për mbrojtjen e vendit.

Ankit Panda, një ekspert i politikës bërthamore në Carnegie Endownment for International Peace, tha në Twitter se përdorimi i termit “strategjik” nga Koreja e Veriut në përshkrimin e armës nënkupton një kapacitet bërthamor.

Koreja e Veriut ka hedhur në erë gjashtë pajisje bërthamore,  sipas Hans Kristensen dhe Matt Korda, ekspertë bërthamorë në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë. Por ata theksojnë se nuk ka asnjë siguri që Pyongyang ka qenë në gjendje të prodhojë me sukses një kokë bërthamore dhe tA dërgojë në objektivin e saj.

Raporti i KCNA tha se testi i së martës ishte i pari për raketën hipersonike dhe se ishte i suksesshëm. Analistët perëndimorë që panë fotot e vetme të publikuara nga Koreja e Veriut në testin e së martës thonë se arma kishte karakteristikë të një arme hipersonike.

Pas analizimit të të dhënave që nga momenti i lëshimit, ushtria e Koresë së Jugut tha se raketa duket se është në fazën fillestare të zhvillimit. Në një deklaratë dërguar gazetarëve, Shefi i Shtabit të Koresë së Jugut tha se raketat e Veriut ende mund të zbulohen dhe përgjohen nga asetet e përbashkëta ushtarake të Koresë së Jugut-SHBA, raporton abcnews.al

Si funksionon një armë hipersonike

Ashtu si raketat balistike, armët hipersonike lëshohen në atmosferë. Por, ndërsa një kokë rakete balistike fuqizohet kryesisht nga graviteti sapo të fillojë zbritjen nga lartësia 1.000 kilometra (621 milje), hipersonikët mbërrijnë më shpejt në Tokë, sipas një raporti nga Unioni i Shkencëtarëve.

Arma pastaj përdor pajisjet e brendshme të navigimit për të bërë korrigjimet e kursit dhe për ta mbajtur atë në shënjestër, theksohet në raport. Vetëm dy vende, Rusia dhe Kina, mendohet se kanë raketa hipersonike.

Në dhjetor 2019, Rusia tha se sistemi i saj raketor hipersonik – i njohur si Avangard  tashmë ishte testuar. Në një fjalim në Parlamentin Rus në 2018, Presidenti Vladimir Putin e quajti sistemin Avangard “praktikisht të paprekshëm” për mbrojtjen ajrore perëndimore.

Në janar 2020, Putini mbikëqyri testet e një sistemi të dytë hipersonik, Kinzhal, jashtë Krimesë. Në një paradë ushtarake të vitit 2019, Kina shfaqi raketën e saj DF-17. Një raport nga Projekti i Mbrojtjes së Raketave në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, duke cituar zyrtarët amerikanë të mbrojtjes, tha se DF-17 mund të dërgojë një kokë luftarake në disa metra nga objektivi i saj i synuar në një distancë deri në 2.500 kilometra (1.553 milje).

Sipas një raporti këtë muaj nga Shoqata e Kontrollit të Armëve (ACA) në Uashington, DC, Shtetet e Bashkuara po punojnë në tetë lloje të armëve hipersonike. Dhe Agjencia e Projektit të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes të ushtrisë tha këtë javë se kishte testuar me sukses një armë hipersonike gjatë fluturimit një javë më parë, raporton abcnews.al

Në prill, Pentagoni tha se një testimi i një rakete hipersonike dështoi . Panda, eksperti i Carnegie Endowment, shkroi në Twitter: “Përhapja e raketave në Azi po ndodh më shpejt seç pritej”.

Raporti i Koresë së Veriut ”një bombë e vogël’

Ndërsa shpejtësia e armëve hipersonike së Koresë së Veriut mbushën titujt kryesorë të mëngjesit të së mërkurës, ekspertët e raketave vunë re diçka në raportin e KCNA – “një bombë e vogël” siç shkroi Jeffery Lewis në një postim në Twitter, profesor i Institutit të Studimeve Ndërkombëtare Middlebury.

Raporti theksoi se Koreja e Veriut përdori një “ampulë të karburantit të raketave”, që do të thotë se raketat furnizohen me karburant në fabrikë, jo në terren, tha Lewis.

Nëse KPRK -ja furnizon raketat në fabrikë, njësitë ushtarake nuk duhet të shpenzojnë kohë duke e bërë atë në terren kur Forcat Ajrore të SHBA-së po bëjnë çmos për t’i eliminuar ato … … Hap i madh për DPRK -në,” tha Lewis.

Zyrtarët ushtarakë amerikanë thanë se nisja e së martës nuk përbënte “një kërcënim të menjëhershëm për personelin ose territorin amerikan, ose për aleatët tanë”, por ai theksoi “ndikimin destabilizues të programit të armëve të paligjshme (të Koresë së Veriut)”.

Pyongyang i është ndaluar të testojë raketa balistike dhe armë bërthamore sipas ligjit ndërkombëtar. Në testet e mëparshme të tilla është përballur me një shkelje ndërkombëtare dhe sanksione nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, raporton abcnews.al

Koreja e Veriut rrit testimet

Koreja e Veriut ka testuar 3 raketa këtë muaj Në të parën, Pyongyang  tha se kishte testuar raketa me rreze të gjatë  gjatë dy ditëve, më 11 dhe 12 shtator. Më pas, me 16 shtator, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut testuan raketa balistike-duke rritur tensionet në mënyrë eksponenciale në atë që ishte tashmë një nga rajonet më të paqëndrueshme në planet.

 

Të martën, lajmi për testimin e raketës së  Koresë së Veriut erdhi pak para se përfaqësuesi i Pyongyang  në Kombet e Bashkuara, Kim Song, të merrte pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork, ku foli për ndarjen midis Koresë së Veriut dhe Jugut dhe kritikoi praninë e SHBA-së në rajon.

Kim akuzoi SHBA -në për “antagonizimin” e vendit të saj me stërvitje ushtarake në rajon, duke thënë se Pyongyang do të ishte “i përgatitur për t’iu përgjigjur me dëshirë në çdo kohë” ndaj sulmeve miqësore nga Uashingtoni.

“Nëse ata mund të zhvillojnë një kokë bërthamore të vogël, ata mund të kryejnë edhe teste të kokës dhe raketës,” tha Thompson, studiues nga Singapori.

Tani për tani, ai është skeptik.

“Sistemi hipersonik i Koresë së Veriut më duket fantazi në këtë pikë,” tha Thompson.

Por Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul, tha se raketa hipersonike e Pyongyang mund të mos ketë nevojë të jetë aq e saktë sa ato të vendosura nga kombet e tjera.

“Nëse Pyongyang arrin të pajisë me një kokë bërthamore një raketë hipersonike do të ishte një armë e rrezikshme për Seulin,” tha ai.

/abcnews.al