Qeveria e Netanyahut mund të nxisë edhe më shumë tensionet në Bregun Perëndimor

schedule14:16 - 11 Nëntor, 2022

schedule 14:16 - 11 Nëntor, 2022

The Economist

Një javë përpara se izraelitët të votonin më 1 nëntor, një ekip ushtarësh izraelitë kryen një bastisje të pazakontë në Nablus, një qytet i vjetër. Gjatë ditës, ai është një qytet i gjallë dhe është shumë i njohur për ëmbëlsirat e tij.

Por në orët e para të mëngjesit të 25 tetorit, vendi u shndërrua në një zonë lufte. Pesë palestinezë u vranë dhe dhjetëra u plagosën.

Objektivi ishte një grup i ri i armatosur palestinez i quajtur “Strofulla e Luanëve”.

Grupi ka marrë përgjegjësinë për një sërë sulmesh ndaj ushtarëve izraelitë në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, të cilin palestinezët e shohin si thelbin e një shteti të pavarur.

Policia izraelite tha se ata gjithashtu penguan një sulm të planifikuar në Tel Aviv në shtator. Bastisja, e cila pasoi javë të tëra kufizimesh ndaj banorëve të Nablus-it, dukej sikur të kujtonte kryengritjen e përgjakshme të palestinezëve, dy dekada më parë, raporton abcnews.al.

Gjatë viteve të fundit, ushtarët izraelitë nuk ishin futur në qytetin e vjetër, e lëre më të lëshonin raketa mes të qytetit. Bregu Perëndimor është në tension. Kombet e Bashkuara thonë se ky vit ka të ngjarë të jetë më vdekjeprurës për palestinezët atje që nga viti 2005.

Izraelitët thonë se u është dashur t’i përgjigjen një numri në rritje të militantëve palestinezë në mars dhe prill, kur ndodhën sulmet në katër qytete të ndryshme në Izrael. Një qeveri e udhëhequr nga Binyamin Netanyahu, veçanërisht nëse përfshin të djathtën ekstreme, mund të rrisë më tej tensionet në Bregun Perëndimor.

Yair Lapid, kryeministri në largim, nuk arriti të sillte paqen. Megjithëse ai miratoi zgjidhjen me dy shtete në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në shtator, ai nuk bëri asnjë përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit gjatë katër muajve të tij në detyrë.

Në dhjetë muajt e parë të këtij viti, të paktën 109 palestinezë, përfshirë 28 fëmijë, janë vrarë nga ushtarët izraelitë në Bregun Perëndimor, një rritje prej 40% në krahasim me të gjithë vitin 2021.

Dhuna nga hebrenjtë kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor, pjesa më e madhe e të pandëshkuar, është rritur gjithashtu. OKB-ja ka regjistruar 577 sulme këtë vit, nga 496 në 2021. Mohammed Shtayyeh, kryeministri palestinez, e përshkruan kontrastin midis qeverive izraelite si “ndryshimi midis Pepsit dhe Coca Colës”.

Megjithatë, një koalicion i Netanyahu me të djathtën ekstreme mund t’i shtojë benzinë ​​zjarrit në disa vende.

I pari është Jeruzalemi.

Itamar Ben-Gvir, një bashkë-drejtues i bllokut të ekstremit të djathtë që shpreson të bashkohet me partinë e Netanyahut, dëshiron të jetë ministër i sigurisë publike, në krye të policisë.

Disa aktivistë të ekstremit të djathtë shpresojnë se kjo do të nënkuptojë ndryshime në Malin e Tempullit, vendin më të shenjtë të judaizmit, i cili është gjithashtu i shenjtë për myslimanët dhe një simbol i identitetit kombëtar palestinez.

Ata aktivistë mund të jetë të zhgënjyer. Në të kaluarën, Netanyahu ka qenë i kujdesshëm në lidhje me ndryshimin e status quo-së në pllajë, ku hebrenjve u është ndaluar të luten dhe gjithashtu janë përballur me kufizime se kur mund ta vizitojnë.

Edhe nëse rregullat nuk ndryshojnë, megjithatë, një vizitë atje nga Ben-Gvir, të cilin palestinezët, mund të shkaktojë trazira. Nga ana e tyre, palestinezët kanë humbur besimin te Autoriteti Palestinez (pa), i cili qeveris pjesë të Bregut Perëndimor nën vëzhgimin e Izraelit, raporton abcnews.al.

Mahmoud Abbas, 86-vjeç, mori detyrën si president për një mandat katër-vjeçar në 2005 dhe nuk u largua më kurrë. Sipas një sondazhi në shtator, 74% e palestinezëve kërkojnë që ai të japë dorëheqjen dhe 46% duan të shpërbëjë Autoritetin Palestinez.

Të rinjtë, në veçanti, nuk kanë shumë arsye për t’u besuar udhëheqësve të tyre që tashmë janë në moshë të thyer.

Disa anëtarë të “Strofullës së Luanëve” vijnë nga familje që kanë lidhje me Fatahun, partinë e Abbas. Ibrahim al-Nabulsi, një nga themeluesit e saj, i cili u vra në një bastisje nga izralitët në gusht, ishte djali i një oficeri të inteligjencës.

Gjatë 12 viteve si kryeministër, Netanyahu minoi Pavën. Ai kishte në dorë të ardhurat që vinin nga taksat që Izraeli mblidhte në emër të tij. Ai nuk kishte asnjë interes në negociatat e paqes; në vitin 2020 ai promovoi një plan që Izraeli të aneksonte pjesë të Bregut Perëndimor. Nëse ai e dobëson akoma më shumë Autoritetin Palestinez, territori mund të anojë drejt anarkisë.

Izraeli ka vendosur një bllokadë në Gazë, një pjesë tjetër e një shteti të mundshëm palestinez, që nga viti 2007, kur Hamasi, një grup militant islamik, mori kontrollin.

Egjipti, i cili kufizohet me Gazën, gjithashtu ka vendosur kufizime të ashpra në vend. Shumë zyrtarë izraelitë të sigurisë argumentojnë se është koha për të rivendosur embargon, e cila nuk e ka larguar Hamasin nga pushteti, por ka sjellë mjerim për 2 milionë banorët e Gazës.

Qeveria në largim e Izraelit ka bërë shumë pak ndaj ekonomisë së shkatërruar së Gazës. Numri i lejeve për të punuar në Izrael për banorët e Gazës ka shkuar në 17,000.

Lapid shpresonte ta rriste atë në 20,000. Kjo është një pjesë e vogël e 100,000 banorëve të Gazës që punonin në Izrael përpara se Hamasi të merrte pushtetin. Megjithatë, situata për familjet nuk ofroi shumë kushte të mira.

Paga mesatare në Gaza është 33 shekel (9 dollarë) në ditë; Punëtorët palestinezë në Izrael mund të fitojnë 266. Qeveritë izraelite kanë treguar shumë pak interes në heqjen e bllokadës së Gazës.

Netanyahu ka të ngjarë mos të ndryshojë mendim dhe ka të ngjarë që të sulmojë Hamasin si kurrë më parë në çdo konflikt të ardhshëm që mund të jetë duke planifikuar.

Cilado qoftë taktika e qeverisë izraelite, ajo do t’u sjellë pak ngushëllim palestinezëve, qoftë në Gazë apo në Bregun Perëndimor.

/abcnews.al