Qentë lejohen të udhëtojnë falas me tren këtë verë, Italia miraton ligjin

schedule16:48 - 24 Qershor, 2022

schedule 16:48 - 24 Qershor, 2022

Kompania kryesore hekurudhore e Italisë po lejon pasagjerët të sjellin qentë e tyre në trena falas këtë verë.

Trenitalia, operatori kryesor i vendit, kohët e fundit njoftoi se kafshët shtëpiake të vogla, përfshirë macet dhe qentë, nuk kanë nevojë të paguajnë për muajt e ardhshëm.

Trenitalia po u jep pasagjerëve mundësinë që të sjellin me vete kafshët shtëpiake të vogla pa paguar këtë verë.

Qentë, macet dhe kafshët e tjera shtëpiake mund të udhëtojnë nëse përshtaten brenda një bartëse me përmasa maksimale 70x30x50 centimetra. Kafshët duhet të vendosen brenda transportuesit gjatë gjithë udhëtimit dhe pasagjerët mund të sjellin vetëm një kafshë shtëpiake për person.

Oferta është e vlefshme për udhëtime në trenat Freccia Intercity të Trenitalia. Është i disponueshëm për pasagjerët që udhëtojnë të klasit të parë dhe të dytë, si dhe në biletat Ekzekutive, Biznesi, Premium dhe Standard./abcnews.al