Qeni 22-vjeçar është shpallur më i vjetri në botë nga Rekordet Guinness

schedule16:07 - 23 Nëntor, 2022

schedule 16:07 - 23 Nëntor, 2022

Një qen nga Kalifornia i quajtur Gino është emëruar qeni më i vjetër që jeton nga Rekordet Botërore Guinness pasi u konfirmua se ishte mbi 22 vjeç.

Pronari Alex Wolf, 40 vjeç, tha se ai dhe shokët e tij të kolegjit adoptuan qenin e atëhershëm 2-vjeçar nga Shoqëria Humane e Kolorados në Boulder Valley në 2002.

“Ai ka qenë atje në çdo hap të rrugës,” tha Wolf. “Jam shumë i lumtur që e kemi marrë atë. Ai është më i miri.”

Verifikimi i rekordeve botërore të Guinness-it Gino ka lindur më 24 shtator 2000, duke i dhënë atij titullin e qenit më të vjetër që jeton. Rekorderi i mëparshëm, një qen i quajtur TobyKeith, është gjithashtu ende gjallë, por është vetëm 21 vjeç.

Wolf ia atribuoi shëndetin e vazhdueshëm të Xhinos një diete të ekuilibruar, kujdesit veterinar dhe dëshirës së qenit për jetën.

“Unë i jap atij të gjithë meritën,” tha Wolf. “Ai ka marrë shumë dashuri dhe unë mendoj se ai është thjesht një qen i fortë.”/abcnews.al