Putin: Perëndimi po përdor popullin ukrainas si “mish për top”

schedule14:37 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 14:37 - 9 Dhjetor, 2022

“Perëndimi po përpiqet me të gjitha mjetet të ruajë dominimin e tij dhe populli ukrainas është bërë viktimë e këtyre aspiratave.”

Lajmi është bërë i ditur nga Vladimir Putin në një fjalim video drejtuar pjesëmarrësve në takimin e ministrave të mbrojtjes të vendeve të CIS dhe Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, sipas mediave të huaja.

“Ne po shohim pasojat e veprimeve të tilla sot në Ukrainë. Për disa vite, Perëndimi ka përvetësuar dhe shfrytëzuar paturpësisht burimet e tij, ka inkurajuar gjenocidin dhe terrorin në Donbass, e ka kthyer në mënyrë efektive këtë vend në një koloni dhe tani ai po përdor në mënyrë cinike populli ukrainas si ushqim për top.

Duke furnizuar me armë dhe municione  Ukrainën, duke dërguar mercenarë, ai po e shtyn Ukrainën në një rrugë vetëvrasëse”, tha ai në mesazhin e lëshuar nga agjencitë ruse.

/abcnews.al