Putin në udhëkryq, analisti britanik: Strategjia e pushtimit rus në Ukrainë ka dështuar

schedule10:41 - 26 Mars, 2022

schedule 10:41 - 26 Mars, 2022

Strategjia fillestare e Rusisë në Ukrainë ka dështuar dhe ushtria e saj tani duhet të vendosë se çfarë të bëjë më pas, ka thënë një analist i lartë ushtarak për BBC.

Phillips O’Brien, i cili është profesor i studimeve strategjike në Universitetin e St Andrews, tha se shumë vëzhgues të huaj supozuan fillimisht se epërsia ushtarake ruse do të mbizotëronte në luftë.

Megjithatë, ky ishte “një opinion shumë i rremë” për aftësitë e Rusisë që nuk merrte parasysh nëse ushtarët e saj ishin të gatshëm të rrezikonin, tha ai. “Në të njëjtën kohë, aftësitë e Ukrainës ishin nënvlerësuar”, shtoi ai.

“Ukrainasit ishin përgatitur për luftë që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe nuk donin të jetonin nën një diktaturë ruse”, tha Prof O’Brien.

“Tani Rusia duhet të vendosë se çfarë të bëjë”, shtoi ai. Përshkallëzimi do të ishte rruga më racionale e veprimit dhe do të përfshinte përpjekjen për të arritur një marrëveshje, por “ata nuk duket se janë të gatshëm ta bëjnë këtë tani”, u shpreh analisti.

Përshkallëzimi do të nënkuptonte ose rindërtimin e ushtrisë nga e para ose “hapjen e një kanaçe me krimba” duke përdorur armë kimike, biologjike ose bërthamore.

“Por përshkallëzimi tani nuk mund të bëjë punë”, përfundoi O’Brien. /abcnews.al