Putin kërcënoi NATO-n, Truss: Duhet ta injorojmë retorikën e tij

schedule09:56 - 30 Qershor, 2022

schedule 09:56 - 30 Qershor, 2022

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss thotë se retorika e Vladimir Putinit duhet injoruar pasi presidenti rus lëshoi ​​​​një kërcënim të ri ndaj NATO-s.

Putin thotë se Moska do të përgjigjet nëse NATO vendos infrastrukturën ushtarake në Finlandë dhe Suedi pasi ato t’i bashkohen aleancës.

“Ne e kemi dëgjuar këtë retorikë nga Putin për të gjitha llojet e planeve në të kaluarën”, tha Truss në samitin e NATO-s në Madrid.

“Pra, ai tha se ishte një vijë e kuqe për të që Finlanda dhe Suedia do të bashkoheshin me NATO-n, ai tha se ishte një vijë e kuqe nëse vendet perëndimore furnizonin me armë Ukrainën…

“Ne duhet të injorojmë retorikën dhe në vend të kësaj të bëjmë gjithçka që mundemi për të vazhduar të mbështesim Ukrainën me armët që i nevojiten për të fituar këtë luftë të tmerrshme”, u shpreh Truss. /abcnews.al