Putin: Jam gati të takohem me Kim Jong Un

schedule11:58 - 15 Gusht, 2018

schedule 11:58 - 15 Gusht, 2018

Janë të shumta takimet e rëndësishme që pritet të ndodhin këtë vjeshtë në arenën politike ndërkombëtare. Listës sapo i është shtuar një tjetër takim i mundshëm mes presidentit rus Putin dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong un. Lajmi është konfirmuar nga vetë kreu i Kremlinit.

Presidenti rus, Vladimir Putin, është gati të takohet me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un sa më shpejt. Lajmi është publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve në Penian KCNA, në një moment kur gadishulli korean po përgatitet për një sërë takimesh të rëndësishme.

Kreu i Kremlinit ka ftuar më parë Kim Jong Un dhe presidentin koreanojugor, Moon Jae In në Forumin Ekonomik të Lindjes, të parashikuar më 11 dhe 13 shtator në Vladivostok. Ende nuk dihet nëse lideri i Koresë së Veriut i është përgjigjur kësaj ftese.
Në një mesazh që i drejtohet Kim Jong Un, me rastin e ditës kombëtare të çlirimit që përkujton në Korenë e Veriut fundin e pranisë

kolonizatore japoneze në vitin 1945, presidenti rus ripërsëriti sipas KCNA-së, propozimin e tij për një samit.
“Pohoj se jam gati që t’ju takoj në një datë të afërt për të diskutuar për çështjet urgjente të lidhura me marrëdhëniet dyplëshe dhe çështjet e rëndësishme në rajon”, deklaroi Putini në një mesazh të cituar nga agjencia KCNA. Megjithatë, në këto deklarata nuk përmendet asnjë datë./abcnews.al