Putin i drejtohet Xi Jiping: Mbështesim politikën e Pekinit “Një Kinë”

schedule13:51 - 15 Shtator, 2022

schedule 13:51 - 15 Shtator, 2022

Presidenti rus i tha udhëheqësit kinez Xi Jinping se Moska mbështet politikën e Pekinit “Një Kinë”, kundërshton “provokimet” nga Shtetet e Bashkuara në ngushticën e Tajvanit dhe tha se Rusia vlerëson “pozitën e ekuilibruar” të Kinës ndaj Ukrainës.

Të dy liderët u takuan në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Uzbekistan në takimin e tyre të parë ballë për ballë që kur Rusia nisi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë në shkurt.

/abcnews.al