Putin dhe zhytja në ujin e akullt/Rituali  ortodoks i përvitshëm

schedule11:37 - 19 Janar, 2018

schedule 11:37 - 19 Janar, 2018

Në Moskë reshjet e dëborës kanë ndikuar që temperaturat të bien deri në minus dhketë gradë Celsius. Pavarësisht kësaj presidenti rus Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga rituali I përvitshëm për tu larë në ujin e akullt të liqenit Seliger me rastin e festës ortodokse të pagëzimit të krishtit.

Presidenti Vladimir Putin është zhytur në ujin e akullt të liqenit Seliger gjatë ceremonisë për festën ortodokse në manastirin e Nilov.

Në të gjithë Rusinë me qindra mijëra persona të moshave të ndryshme kanë sfiuar temeperaturat e ulëta për t’u larë në ujërat e akullta të lumenjve dhe liqeneve me rastin e fesës për pagëzimin e Krishtit.

Në Moskë numërohen 59 pika pagëzimi, ku shumë rusë praktikuan ritin që kujton pagëzimin e Jezusit nga ana e Shën Xhovani Batista, një nga festat ë të rëndësishme për kishën ortodokse.

Çdo gjë është filmuar dhe është transmetuar drejtpërsëdrejti në internet falë telekamerave të vendosura nga autoritete ruse Pamjet janëtë përgjithshme për të mos shkelur privatësinë e besimtarëve si dhe për të ndihmuar njerëzit që të zgjedhin vendet më pak të populluara./abcnews.al