Putin akuzon Ukrainën për “jokonsistencë” në negociata: Topi në fushën e tyre

schedule16:01 - 22 Prill, 2022

schedule 16:01 - 22 Prill, 2022

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, se ai do të zhvillojë bisedime të drejtpërdrejta me presidentin e Ukrainës, Zelensky, vetëm nëse diskutimet japin rezultate konkrete.

Putin tha se Kievi nuk ishte gati të kërkonte zgjidhje të pranueshme dhe Ukraina po tregohej jokonsistente në negociata.

Në fillim të kësaj jave, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia i kishte dorëzuar dokumentet kryesore Ukrainës për të çuar përpara bisedimet e paqes dhe topi ishte në fushën e Ukrainës.

Por Zelensky tha se Ukraina nuk kishte marrë asnjë dokument nga Rusia. /abcnews.al/