Publikohet portreti i parë zyrtar i Princit William dhe Kate Middleton

schedule14:21 - 23 Qershor, 2022

schedule 14:21 - 23 Qershor, 2022

Një portret i ri i princit William dhe gruas së tij Kate u publikua të enjten, vepra e parë zyrtare e artit që paraqet çiftin, të destinuar për të qenë mbret dhe mbretëreshë. Piktura tregon William, i dyti në radhën e fronit pas babait të tij, Charles, me një kostum të errët dhe Kate me një fustan të gjatë smeraldi.

Piktura është realizuar nga artisti Jamie Coreth, i cili tha: “Meqenëse është portreti i parë që i përshkruan ata së bashku, dhe veçanërisht gjatë kohës së tyre si Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, doja që imazhi të ngjallte një ndjenjë ekuilibri midis jetës së tyre publike dhe private.

Duka dhe Dukesha e Kembrixhit. Foto: Jamie Coreth/Komisionet e Arteve të Bukura.

William dhe Kate ishin në gjendje të shihnin portretin të enjten gjatë një vizite në Kembrixh, ku ai është ekspozuar për publikun në Muzeun FitzWilliam të universitetit. Vitin e ardhshëm do t’i huazohet edhe për pak kohë Galerisë Kombëtare të Portreteve. /abcnews.al