Publikohet mesazhi që Papa Françesku i dërgoi Mbretëreshës Elizabeth

schedule12:50 - 26 Korrik, 2022

schedule 12:50 - 26 Korrik, 2022

Papa Françesku i dërgoi një mesazh Mbretëreshës Elizabeth gjatë rrugës për në Kanada, pasi kjo e fundit do të bëjë një vizitë më 29 korrik. Ishte Aleem Maqbool i BBC-së që zbuloi mesazhin personal që u dërgua.

Në mesazhin drejtuar Mbretëreshës Elizabeth II, thuhej: “Ndërsa fluturoj mbi Mbretërinë e Bashkuar në rrugën time për në Kanada, i dërgoj urimet e mia më të mira Madhërisë së saj, anëtarëve të Familjes Mbretërore dhe të gjithë njerëzve të mbretërisë. Unë lutem që Zoti i Plotfuqishëm t’ju bekojë me dhuratat, forcën, gëzimin dhe paqen e tij.’

Fansat e mbretëreshës u emocionuan dhe komentuan nën postimin e Aleem. “Sa i menduar dhe i bukur”, shkroi një përdorues, ndërsa një tjetër shtoi: “Sa i ëmbël.” Mbretëresha mori mesazhin e Papa Françeskut teksa po shijonte pushimet e saj në Balmoral.

Monarkia udhëtoi në rezidencën e saj të preferuar javën e kaluar dhe ka të ngjarë të kalojë pak kohë në pasurinë e saj. Mbretëresha Elizabeth zakonisht udhëton në Balmoral nga mesi deri në fund të korrikut./abcnews.al