Pse truproja i Mbretit Karl mori vëmendjen e të gjithëve në ceremoninë e kurorëzimit

schedule15:59 - 8 Maj, 2023

schedule 15:59 - 8 Maj, 2023

Britania mund të jetë delirante, por sigurisht që nuk është për mbretin e saj të ri. Më kot, Karlit përpiqet t’i marrin vëmendjen, pasi Princi i vogël Louis dhe shprehjet e tij, dhe krahasimet me Mbretëreshën Elizabeth, nuk ndihmojnë shumë.

Mirëpo, në mes të gjithë kësaj, kemi edhe majorin Johnny Thompson, ndihmësin 39-vjeçar të pallatit, i cili është “ëndrra e çdo vajze romantike”, siç raportojnë mediat britanike. Truproja jo vetëm që arriti të binte në sy, por në fakt dha një arsye më shumë për të parë ngjarjet mbretërore.

Majori Johnny Thompson ishte ngritur për t’u bërë truproja më i lartë i Mbretëreshës Elizabeth dhe tani i përket Batalionit të 5-të të Regjimentit Mbretëror të Skocisë. Ndër të tjera, ka rënë në sy edhe disa herë në të kaluarën, si për shembull në funeralin e Mbretëreshës, por edhe në vizitën e Volodymyr Zelensky në Mbretërinë e Bashkuar.

Roli i tij përtej sigurisë dhe mbrojtjes së anëtarëve mbretërorë është të ndihmojë Mbretin në detyrat e tij të përditshme, t’i qëndrojë pranë në ngjarje publike dhe të kujdeset për karrocat e përdorura në ceremonitë zyrtare. Truproja bukuroshe ka shërbyer për disa vite në ushtrinë britanike dhe është diplomuar në Universitetin Aberystëyth në vitin 2004 me një diplomë për ekonomi, politikë dhe studime ndërkombëtare.

Pavarësisht se Tëitter-i u vërshua nga entuziazmi dhe admirimi për fytyrën e truprojës, duket se jeta e tij personale është shumë e mirë dhe nuk i interesojnë njohjet e reja. Johnny Thompson u martua në vitin 2010 me të dashurën e tij dhe ata kanë një djalë. Përveç dashurisë për Ushtrinë Mbretërore, ai ka një dashuri të madhe për dy Labradorët e tij të zinj dhe Skocinë.

E vetmja gjë që është e sigurt megjithatë është se fansat e pallatit tashmë mezi presin paraqitjen e tij të radhës./abcnews.al