Pse pasagjerët e sediljes së parë të Titanikut kishin më shumë gjasa të shpëtonin

schedule12:33 - 22 Shtator, 2021

schedule 12:33 - 22 Shtator, 2021

Fundi tragjik i anijes së Titanikut mori më shumë se 1.500 jetë. Anija u konsiderua e patundshme, derisa një ajsberg natën vonë më 14 prill 1912 e goditi  dhe thuhet se mbeti në ujë për gati tre orë para se të fundosej plotësisht.

Historia tronditëse është thënë pa pushim, në forma të ndryshme, ndërsa janë hetuar faktorë të shumtë që kontribuan në këtë ngjarje tragjike. Një verë e nxehtë në Karaibe ka rritur rrjedhën e Gjirit dhe sipas autorit Richard Corfield, “ka krijuar më shumë ajsbergë në një zonë më të vogël se zakonisht” në zonën e Newfoundland ku ndodhi përplasja vdekjeprurëse. Me përpjekjet për të zvogëluar kostot e ndërtimit gjithashtu mund ta kenë bërë trupin e madh të anijes të prekshme dhe thjesht nuk kishte varka shpëtimi të mjaftueshme për të transportuar udhëtarët e anijes. Por pse pasagjerët e sediljes së parë të Titanikut kishin më shumë gjasa të shpëtonin?

Vlen të përmendet, pra, se udhëtarët që mund të përballonin udhëtimin për në vendin e parë në Titanik kishin shumë më shumë gjasa të mbijetonin. Në fakt, 44% shanse më të larta, sipas Historisë.

Gratë dhe fëmijët kishin përparësi ndaj varkave të shpëtimit. Temperatura e ujit të oqeanit përreth ishte aq e ulët saqë dikush mund të mbijetonte jo më shumë se 15 minuta. Ndërkohë më shumë se gjysma e udhëtarëve të klasit të tretë vdiqën në këtë mënyrë, ashtu si edhe 92% e burrave të klasit të dytë.

Benno Torgler, profesor i ekonomisë në Universitetin e Teknologjisë Queensland në Australi, shpjegon se si ndodhi kjo. Sipas Torgler, ata me status më të madh shoqëror kishin qasje më të mirë në staf dhe detaje të ngjarjeve që po shpalosen në Titanik. Ata do të ishin mësuar të kishin përparësi në çdo kuptim të fjalës dhe varkat e shpëtimit ishin shumë më afër pjesës së klasit të parë të anijes. Gjithashtu, një portë e mbyllur i pengoi udhëtarët e klasit të tretë të iknin dhe nuk është për t’u habitur që të pasurit bënë më mirë në përpjekjet e tyre kaotike të arratisjes./abcnews.al