Pse nuk duhet të hani kurrë para laptopit!

schedule21:04 - 1 Shkurt, 2021

schedule 21:04 - 1 Shkurt, 2021

Është bërë zakon tashmë ngrënia e ushqimit para laptopëve tanë. Mund të jetë në çdo rast: një drekë e shpejtë menjëherë në zyrë ose një mbrëmje duke parë ndonjë film. Sidoqoftë, ky zakon ka shumë efekte negative që duhet t’i konsiderojmë seriozisht. Shëndeti duhet të jetë përparësi për të gjithë, prandaj duam të ndajmë me ju disa informacione në lidhje me rreziqet e ngrënies para kompjuterit tuaj.

  1. Mund të shkaktojë fryrje dhe dispepsi.

Për të tretur ushqimin siç duhet, duhet të ulemi dhe të relaksohemi ndërsa hamë. Përtypja me kujdes e ushqimit ndihmon në ndarjen e grimcave më të mëdha në ato më të vogla, duke ndihmuar në tretjen e ushqimit. Çdo pajisje ose laptopë do të na shpërqendrojë vetëm nga çfarë dhe si hamë, dhe do të ndihemi më keq më pas.

  1. Ju nuk e kuptoni sa hani.

Kur bëni shumë gjëra njëkohësisht, bëhet më e vështirë të përqendrohesh. Pra, ndërsa mund të jeni duke përfunduar shumë punë, nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme sa hani. Ngjashëm me ngrënien dhe shikimin e televizorit, ngrënia gjatë punës në kompjuter mund të bëjë që ju të konsumoni më shumë kalori sesa keni menduar.

  1. Ju hani shumë shpejt.

Ushqimi i qetë është më i mirë për shëndetin tuaj, veçanërisht për tretjen dhe peshën. Të kapësh diçka në arrati do të të detyrojë të konsumosh më shumë kalori. Kjo është arsyeja pse duhet të lini laptopin mënjanë gjatë kohës së ngrënies dhe të përqendroheni në atë që po hani.

  1. Ndiheni më pak i ngopur dhe i kënaqur.

Nëse jeni duke ngrënë para kompjuterit, ndoshta i kushtoni më shumë vëmendje asaj që po ndodh në ekran sesa ushqimit tuaj. Kështu që ne hamë pa mendje dhe nuk e shijojmë vaktin siç duhet. Siç tregojnë studimet, kjo e bën ushqimin më pak të kënaqshëm.

  1. Ju mund të hani shumë me ushqim të thata.

Një arsye tjetër e zakonshme pse nuk duhet të hamë para ekranit, qoftë TV apo kompjuteri ynë, është se ne mund të zgjedhim sasinë sesa cilësinë. Dhe ushqimi i përpunuar duket të jetë një nga zgjedhjet kryesore në këto situata pasi që është thjesht më e lehtë për t’u kapur. Për më tepër, ne shohim reklama ushqimore që kryesisht na inkurajojnë të hamë ushqim të thatë, i cili mund të ketë një efekt negativ dhe të prishë dietën tonë./e.b-abcnews.al