Pse ndonjëherë ndjejmë shpim gjilpërash në trup dhe si ta ndalojmë atë

schedule14:01 - 8 Shkurt, 2021

schedule 14:01 - 8 Shkurt, 2021

Të gjithëve mund t’ju ketë ndodhur ndërsa keni qëndruar gjatë në një pozicion gjumit, trupi juaj të ketë filluar të ndjejë sikur shpohet nga gjilpëra. Ndonjëherë bëhet aq e pakëndshme saqë as nuk doni të lëvizni. Nëse po pyesni se si ta ndaloni atë dhe pse ndodh, jeni duke lexuar artikullin e duhur.

Si quhet kjo ndjesi shpimi gjilpërash?

Sipas Institutit Kombëtar të Çrregullimeve Neurologjike dhe Goditjes në Tru, ndjesia e mpirjes, si dhe e shpimit në trupin tuaj, quhet parestezi. Kjo zakonisht ndihet në duar, krahë, ose këmbë, por mund të ndodhë edhe në pjesë të tjera të trupit. Ju ndoshta e keni pasur këtë ndjenjë më parë, është sikur një tufë milingonash po zvarriten nëpër atë pjesë të trupit tuaj dhe mund të jetë shumë e pakëndshme.

Një studim që shikoi ndjesitë e zgjuara në gjymtyrë kur ushtron presion tregon se kjo mpirje zakonisht shfaqet pa paralajmërim paraprak. Kjo sepse subjekti zakonisht nuk është i vetëdijshëm se kur fillon ndjenja. Për më tepër, jo gjithmonë shkakton dhimbje, por kryesisht shqetësim. Miliona njerëz në të gjithë botën i nënshtrohen këtyre llojeve të shqetësimit, veçanërisht ata që profesioni i tyre mund të kufizojë lëvizjen e tyre fizike, si punë në zyra ku është e zakonshme të kalosh orë të tëra ulur.

Kur ndodh humbja e ndjesisë?

Nuk do të jetë për t’u habitur të themi se, në një moment në jetën tonë, të gjithë kemi përjetuar atë që quhet zyrtarisht parestezi kalimtare. Ju mund ta keni përshkruar atë si një pjesë të trupit tuaj që “bie në gjumë” dhe referohet gjerësisht si “kunja dhe gjilpëra”. Kjo ndodh kur kemi qenë në të njëjtën pozicion për një kohë të gjatë. Ndodh shpesh kur rrimë me këmbë të kryqëzuara ose biem në gjumë me njërin krah të palosur poshtë kokës.

Në shumicën e rasteve, kjo ndodh kur ushtrohet presion i qëndrueshëm mbi një nerv, siç përmendëm më parë. Sidoqoftë, duhet ta dini se mund të jetë gjithashtu rezultat i një dëmtimi ekzistues ose ndonjë gjendje tjetër themelore që përfshin dëmtimin e sistemit nervor, si një dëmtim nervor, një tumor ose diçka tjetër.

Sa zgjat ndjesia e shpimit të gjilpërave?

Kur vuan nga parestezia, gjymtyra e prekur bëhet e mpirë dhe e ngurtësuar, por në të njëjtën kohë mbetet fleksibile. Kjo rrit ndjeshmërinë e zonës së prekur kur ajo qëndron në një sipërfaqe të fortë ose të butë, dhe ndërsa përhapet në pjesë të tjera të gjymtyrës së prekur.

Ndjesia e një gjymtyre të mpirë zakonisht zhduket mjaft shpejt pasi lehtësohet presioni mbi nervin që ishte prekur, duke bërë që gjaku të qarkullojë përsëri aty. Në mënyrë që të ndodhë kjo, ju thjesht mund të lëvizni pjesën e mpirë duke bërë stërvitje, duke u shtrirë ose duke e masazhuar atë. Gradualisht, ndjesi shpimi gjilpërash do të zvogëlohet derisa të zhduket.

Këto janë disa pasoja të mundshme të parestezisë

Për shkak të ndjesive të prodhuara nga parestezia, ka disa pasoja që mund të ndodhin. Disa nga këto janë:

  • Probleme të qarkullimit të gjakut
  • Adoptimi i pozicioneve anormale gjatë gjumit, duke rezultuar në çrregullime të ndryshme për shkak të lodhjes ose mungesës së gjumit
  • Vështirësi në ecje ose ngarje makine
  • Rritja e rrezikut të rënies./e.b-abcnews.al